Jakie rolety do łazienki?

rolety do łazienkiJakie wybrać rolety do łazienki?
Roleta rolecie nierówna. Nie chodzi tu już nawet o estetykę przysłon okiennych, ale także o ich praktyczny charakter. Inne rolety wybierzemy do łazienki, jeszcze inne powinny się znaleźć w kuchni. Należy dobrze przemyśleć nasz wybór, jeśli chcemy mieć oczekiwaną intymność w swoich czterech ścianach.

Odpowiedni stopień zaciemnienia.
Rolety do łazienki muszą przede wszystkim osłaniać domowników przed ciekawskim wzorkiem sąsiadów. Powinny się więc charakteryzować dobrym stopniem zaciemnienia. Do pomieszczeń łazienkowych szczególnie polecamy plisy, ponieważ można dowolnie regulować miejsce wpadania światła. Jeśli przysłonimy okno do połowy, będziemy mieć oczekiwaną intymność, a także odpowiednią ilość światła, które wpadnie od samej góry okna. Warto również wybierać raczej ciemne kolory tkanin, które nieco bardzie odizolują nas od otoczenia i nawet przy zapalonym świetle nie będzie widać, co dzieje się wewnątrz.

Materiał, czyli zalecane tekstylia
W łazience panuje specyficzny mikroklimat. Głównie chodzi tu o dużą wilgotność, która zwykle jest odpowiedzialna za pojawianie się pleśni zagnieżdżającej się na tekstyliach. Najczęściej występuje w rogach rolet oraz bezpośrednio pod aluminiową ramką i kasetą ukrywającą roletę. Wszystko ostatecznie zależy od problemów z wentylacją, jednak bez względu na to, zawsze warto zainwestować w dobrej jakości materiał, który oprze się ewentualnej pleśni i ciemnym plamkom pojawiającym się na powierzchni materiału. Na pewno rolety drewniane lub rolety z naturalnych materiałów czy tekstylne nie będą dobrym pomysłem. Na tego rodzaju roletach od razu będzie widać pleśń i grzyby, które zdecydowanie obniżą ich wartość estetyczną i staną się zagrożeniem dla zdrowia, szczególnie najmłodszych. Najbardziej trafionym materiałem są rolety z poliestru. Gładka powierzchnia i struktura tego materiału będzie odporna na pleśń i grzyby. Takie rolety łatwo utrzymać w czystości. Wystarczy zaledwie szmatka i odrobina detergentu. Innym pomysłem są także żaluzje. Ich aluminiowa konstrukcja jest odporna na pleśni, aczkolwiek trzeba je nieco częściej czyścić, ponieważ na każdym listku szybko osiada kurz i inne zabrudzenia. Polecamy przy tym żaluzje w kasecie, ze względu na ich bardzo praktyczny charakter.

Estetyka rolety łazienkowej
Prezencja rolety jest także bardzo istotna, ponieważ jest ona najczęściej jedyną przysłoną okienną. Coraz więcej klientów rezygnuje z firanek na rzecz fantazyjnej lub eleganckiej rolety w kasecie czy plisy. Wybór jest stosunkowo duży i na pewno z łatwością dopasujemy oryginalną dekorację okienną, która przy okazji będzie spełniała także funkcję praktyczną.

Rolety w łazience zawsze będą się szybciej niszczyć, aniżeli w każdym innym pomieszczeniu. Trzeba być na to gotowym. Najlepiej wymieniać je co kilka lat, jeśli zauważymy pleśń lub rdzę, ponieważ takie zabrudzenia trudno jest skutecznie usunąć. Tak specyficzny mikroklimat charakteryzujący się dużą wilgocią, musi się dawać we znaki.

One thought on “Jakie rolety do łazienki?”

  1. Witam,
    W nawiązaniu do tematu jaka roleta do łazienki uważam, że wybór tkaniny gładkiej z poliestru nie załatwia do końca sprawy grzybów i pleśni na roletach. Co prawda można tkaninę czyścić ale po jakimś czasie czyszczenie detergentami ( a w przypadku łazienki było by to dość częste) niszczy materiał..Na rynku polskim są dostępne tkaniny roletowe dedykowane specjalnie do wilgotnych pomieszczeń które są odporne na wodę, grzyby oraz pleśń. Osobiście jestem w posiadaniu takiej rolety i nie trzeba robić z nią nic. Już kilka lat jest w użyciu i nie zaobserwowałam ani grzybów ani pleśni.
    z poważaniem 🙂

Send a Comment

Your email address will not be published.

Wprowadź kod *