Rolety termiczne – jak ochronić dom przed upałem?

Kiedy na zewnątrz robi się zbyt ciepło, każdy marzy o tym, aby skryć się przed palącym słońcem w zaciszu własnego domu. Jeśli jednak na oknach nie masz zamontowanych osłon, w twoim mieszkaniu może panować bardzo wysoka temperatura. Dlatego w niniejszym artykule podpowiemy, jakie rolety na upał sprawdzą się najlepiej.

Lato, zwłaszcza jeśli nie spędzasz tego okresu w jakimś nadmorskim kurorcie, może zamienić twoje mieszkanie lub dom w piekarnik. To uczucie doskonale znają osoby, których okna skierowane są na wschód i południe. Palące słońce dodatkowo nagrzewa mieszkanie i sprawia, że w pomieszczeniach robi się duszno i parno. Wtedy pojawia się pytanie: jak uchronić dom przed nagrzewaniem?

Instalowanie klimatyzacji jest dobrym pomysłem, ale niestety dość kosztownym; poza tym, nie uchroni ona przed promieniami słonecznymi, które nie pozwalają w spokoju obejrzeć film czy pracować na komputerze. Co więcej, im większe jest twoje mieszkanie lub dom, tym więcej urządzeń potrzebujesz do ochłodzenia powietrza. W takim przypadku pomocne mogą okazać się żaluzje lub rolety, jednak pod warunkiem, że będą dobrze dobrane. Jakie rolety sprawdzą się więc podczas upałów?

Rolety termiczne wewnętrzne

Rolety lub żaluzje pełnią kilka ważnych funkcji. Nadają pomieszczeniu przytulności i stylu, ale również chronią przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów i sąsiadów, a także przed rażącym słońcem. Ponadto, pozwalają też zabezpieczyć mieszkanie przed upałami. Jak to możliwe? Obecnie, na rynku znajdziesz nowoczesne rolety z powłoką termoizolacyjną, która nie tylko nie przepuszcza ciepła z zewnątrz, ale i chroni przed jego utratą. Tę ostatnią właściwość docenisz zimą, kiedy będziesz chciał zaoszczędzić na ogrzewaniu pomieszczeń. Co więcej, rolety nie różnią się pod względem wyglądu od tych tradycyjnych, dlatego nie musisz obawiać się, że efektywna ochrona przed upałami będzie oznaczała rezygnację z estetyki. Co ważne, rolety na upał można zamówić z indywidualnym dopasowaniem wymiaru, co pozwala dobrać je do dowolnych, nawet niestandardowych okien.

Rolety termiczne – jak działają?

Do rolet termicznych zaliczają się te z tkaniną podgumowaną oraz termoizolacyjne. Różnią się one między sobą tym, że jedna posiada warstwę gumy, a druga aluminium. W praktyce oba surowce skutecznie chronią pomieszczenie przed promieniami słonecznymi, powodując jego całkowite zaciemnienie. Szczególnie docenisz jednak ich wartości termoizolacyjne, które sprawiają, że pomieszczenie nie nagrzewa się podczas upałów oraz nie wychładza w sezonie zimowym. Dzięki nim, bez względu na porę roku, zachowasz w swoim domu lub mieszkaniu optymalną temperaturę.

Rolety termiczne – rodzaje

Wśród wielu dostępnych rodzajów, wyróżnić można rolety podgumowane i z warstwą aluminium. Oba warianty można kupić w dwóch wersjach: rolety wolnowiszącej lub rolety w kasecie. Co ważne, oferowane są też rozwiązania na okna dachowe. Szeroki wybór rolet sprawia, że możesz wybrać opcję idealnie dopasowaną do swoich potrzeb.

Sposoby na upał – inne warianty ochrony przed słońcem

Dobrym pomysłem na skuteczną ochronę przed słońcem są także rolety zewnętrzne. Ich dużą zaletą jest fakt, że zabezpieczają okna przed deszczem, gradem, śniegiem, a także przed złodziejami. Za rolety zewnętrzne zapłacisz jednak znacznie więcej – jeśli masz wiele okien do zabezpieczenia, inwestycja może pochłonąć nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Równie skutecznym pomysłem na zabezpieczenie mieszkania przed słońcem i upałami, zwłaszcza jeśli posiadasz taras czy balkon, mogą okazać się markizy. Zwróć uwagę zwłaszcza na te, w których możliwa jest regulacja kąta padania, dzięki któremu będziesz mógł chronić się przed uporczywym słońcem o różnych porach dnia. Podczas zakupów koniecznie sprawdź, czy materiał markizy został zabezpieczony specjalną impregnacją, zapobiegającą przenikaniu promieni UV. Dzięki temu nie będzie ona ulegać nagrzewaniu.

Send a Comment

Your email address will not be published.

Wprowadź kod *