Ostatnio coraz modniej jest budować, domy tak, by przypominały ciekawe pod względem architektonicznym budynki, które zachwycają, a nie są tylko praktyczne. Wykusz to element architektury, pozwalający na przykład  na aranżację własnego kąta wypoczynkowego, otoczonego oknami. Inspirowany budownictwem Bliskiego Wschodu, stanowi dokładnie wystający z elewacji fragment budynku, który rozszerza wnętrze. Pole do popisu przy jego projektowaniu może być ogromne.

Rolety do wykuszu – czy są konieczne?

Wykusz może wiele wnieść do pomieszczenia. Nie tylko pozwala na zwiększenie przestrzeni, ale również spełnia wiele oczekiwań estetycznych i artystycznych. Jest to element domu, który nie może zostać niedopracowany. Urozmaica w końcu elewację, a także wpuszcza do ciemnego pokoju dużo więcej światła niż standardowe ułożenie okien. Jednak czy za duża ilość światła, zwłaszcza latem, nie jest czymś, co bardzo przeszkadza? W zależności od położenia wykuszu, promienie słoneczne mogą być zbyt intensywne. W takim przypadku warto zainwestować w rolety, które ograniczą ilość słońca, wpadającego do domu, a jednocześnie pozwolą na grę światła i stworzenie niepowtarzalnej atmosfery.

Jak wybrać odpowiednią roletę na wykusz?

Warto pamiętać, że mamy do dyspozycji trzy okna, ułożone w łuku, a nie w linii prostej, jak w przypadku standardowych okien. Przez to wybór rolet może okazać się nieco trudniejszy. Przeszklenie to jest mocno eleganckie, a większość zasłon, dostępnych od ręki, pasują do nowoczesnych wnętrz. Zasłony również mogą wydawać się zbyt ciężkim osłonięciem od mocnego światła słonecznego. Co więc sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim lekkie rolety, takie jak rolety rzymskie czy rolety materiałowe. Ta stylowa dekoracja pozwoli na dodanie uroku całej aranżacji, a jednocześnie rolety nie zasłonią tak mocno okien wykuszu. Praktyczna osłona zaciemni pomieszczenie, które będzie wyglądać jeszcze ciekawej i przytulniej, niezależnie od aranżacji.

Materiał i konstrukcja rolety wykuszowej

Materiałowe rolety są lekkie, a ich konstrukcja nie jest niczym utrudniona – najczęściej wystarczy zamocować je w prosty sposób na okiennicy. Dzięki temu można spokojnie wybierać w różnych kolorach i formach, nie tylko rolet, które rozwijają się do dołu, ale od dołu do góry. Jeżeli światło aż tak bardzo nam nie przeszkadza, warto wybrać półprzezroczyste rolety, a nawet transparentne, które przepuszczają 30-50% promieni słonecznych. To dobry sposób dla wszystkich, którzy i tak cenią sobie późnowiosenne i letnie ciepło. Obecność zwiewnych materiałów dobrze wpłynie na wszystkich domowników.

Przed zakupem rolety na wykusz – zmierz przeszklenie!

Przed kupnem jakichkolwiek rolet należy bardzo dokładnie zrobić pomiar nie tylko jednego a trzech okien, by dobrze dobrać rozmiar rolet.