Kiedy decydujemy się na wymianę rolet? Najczęściej po remoncie, zakupie nowych okien czy podczas aranżacji nowo wybudowanego obiektu. Wybieramy kolory, rodzaje mechanizmów, ale nie możemy zapominać o podstawowej kwestii podczas wyboru rolet – rozmiarze. Jak wymierzyć okno, aby kupić odpowiednią roletę, na przykład w sklepie internetowym? Okazuje się, że nie jest to trudne – można to zrobić samodzielnie, bez pomocy fachowca. Podpowiadamy krok po kroku – sprawdź nasz poradnik.

Jak zmierzyć okno do rolety? Zrób to sam!

Nawet jeżeli nie należysz do grona majsterkowiczów, akurat mierzenie okien pod rolety możesz przeprowadzić samodzielnie, chyba że korzystasz z kompleksowego serwisu firmy sprzedającej i montującej okna oraz rolety okienne, więc w ogóle nie zajmuje Cię ta kwestia. Jeżeli jednak na samodzielny zakup rolet, warto wiedzieć, jak odpowiednio wymierzyć okno. Nie potrzebujesz do tego profesjonalnego sprzętu ani specjalistycznej wiedzy. Wystarczy kilka podstawowych wskazówek oraz coś do mierzenia, najlepiej kilkumetrowa miara, którą na pewno posiadasz w domowej skrzynce z narzędziami. Jeśli nie – kupisz ją za dosłownie kilka złotych. W ostateczności możesz sięgnąć chociażby po centymetr krawiecki. Pamiętaj jednak, że w inny sposób mierzy się okno pod kątem zakupu mini rolety, rolety kasetowej i rolety wiszącej. Pora opisać te różnice i przekazać kilka praktycznych wskazówek.

Co mierzyć przed zakupem mini rolety? Jak zmierzyć okno?

Mini rolety kupujemy chętnie ze względu na ich prostotę oraz korzystną cenę. Do ich montażu wystarczą specjalne uchwyty lub wsporniki, które mocuje się na ramie okna. Co należy zmierzyć przed zakupem mini rolet?
Przede wszystkim dwa parametry – długość i szerokość okna. Długość to odległość między górną a dolną krawędzią ramy okiennej, więc mierzymy całe skrzydło okienne. Z kolei szerokość oznacza w tym przypadku szerokość szyby wraz z listwami przy szybie – zwykle ok. 2 cm od przeszklenia.

Jak zmierzyć okno do rolet w kasecie?

Jeżeli decydujemy się na zakup rolety, której tkanina jest zwijana i chowana w specjalnej kasecie, również musimy zmierzyć długość od górnej do dolnej krawędzi. Różnice zachodzą w przypadku szerokości. Gdy kupujemy roletę kasetową z prowadnicami żyłkowymi – pomiar jest dokonywany identycznie jak w przypadku mini rolet, ale już przy zaokrąglonych prowadnicach istotna jest odległość od środka lewej do środka prawej listwy. Płaskie prowadnice wymagają mierzenia od krawędzi do krawędzi listew. Jeśli roleta została zaprojektowana w stylu flat (płaska kaseta + płaskie prowadnice), konieczne jest mierzenie wysokości szyby z uwzględnieniem listew, a szerokości między wewnętrznymi krawędziami listew. Brzmi skomplikowanie? Przed zakupem konkretnej rolety kasetowej upewnij się, jakie wytyczne dotyczące montażu sugeruje sklep oraz producent modelu! Zobacz też film w zakładce „jak mierzyć” aby zobaczyć jak odpowiednio wymierzyć roletę dzień i noc w kasecie przestrzennej.

Jak zmierzyć okno na rolety rzymskie?

Od kilku lat popularnym trendem jest kupowanie i montowanie rolet rzymskich – bardzo stylowych, korzystnie wpływających na estetyczny odbiór całego pomieszczenia. Aby zmierzyć odpowiedni rozmiar, sprawdza się szerokość i wysokość wnęki okiennej i dodaje kilka centymetrów. Właśnie dlatego warto skontaktować się z fachowcem – aby mieć pewność, że pomiar okna na rolety został przeprowadzony prawidłowo, zgodnie z wytycznymi. Możesz także zamówić konkretne rolety wraz z montażem. Wybór na rynku jest ogromny, dlatego warto poświęcić chwilę na wytypowanie najlepszych rozwiązań.