Gdy zbliża się lato, coraz częściej i chętniej uchylamy okna, wpuszczając do środka mieszkań świeże powietrze. Przy otwartym oknie do wnętrza dostają się jednak nieproszone owady. Jak sobie z nimi poradzić? Sposobem na ich zatrzymanie jest montaż moskitier. Jak je wybrać? Zastanówmy się przede wszystkim nad praktyczną stroną konkretnych rozwiązań.

Owady niemile widziane

We wnętrzach domu pojawiają się różnego rodzaju owady, niestety wiele z nich przylatuje z dworu, dostając się przez drzwi i okna. W zasadzie wszystkie są irytujące, ponieważ brzęczą, co nie pozwala się skupić, a już z pewnością spokojnie zasnąć. Prym wiodą w tym komary, które dodatkowo mogą pokąsać, co kończy się swędzeniem i bąblami. Duże muchy potrafią także przeszkadzać i choć nie gryzą, są bardzo denerwujące. Na szczęście upolować je łatwiej od komarów. Niedobrze, jeśli do środka domu przedostają się osy czy szerszenie. Ich ukąszenia są bolesne i niebezpieczne dla zdrowia. Dodajmy do tego małe muszki, które obsadzają wszystko dookoła, a często przywiązują się do owoców, pozostając w mieszkaniu na dłużej. Umówmy się – mało kto z nas lubi owady we własnych czterech kątach. Dlatego szukamy różnych sposobów na ich powstrzymanie. Jednym z nich jest montaż moskitier, zarówno na oknach, jak i drzwiach. A uchylać je trzeba, żeby wpuszczać do środka niezbędne dawki świeżego powietrza, nie przyczyniać się do rozwoju wilgoci, nie budować odpowiednich warunków dla bakterii czy wirusów. Jeśli chcesz często otwierać okna i drzwi, pomyśl o osłonie na owady. Pytanie jednak, jak ją wybrać.

Rodzaje moskitier

Jak wiadomo, gęsta siatka, która tworzy moskitierę, może zostać przygotowana z różnych materiałów, jak bawełna, nylon, poliester czy polietylen. Ważne, aby była wytrzymała i nie niszczyła się zbyt szybko pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, a przy tym optymalnie spełniała swoje zadanie. Powiedzmy jeszcze słowo o konstrukcji moskitier. Otóż wiele egzemplarzy produkuje się z jeszcze innego materiału, a mianowicie włókna szklanego, w efekcie czego są doskonale zabezpieczone przed działaniem wilgoci, a jednocześnie przepuszczają światło. Za to obramowanie z lekkiego aluminium ułatwia samodzielny montaż i zdejmowanie konstrukcji, kiedy tylko się chce. Jeśli kupisz modele z zawiasami, możesz je wykorzystać zarówno w przypadku okien, jak i drzwi. Jeszcze inne, wyposażone w prowadnice moskitiery łączy się z roletami zewnętrznymi, ale wstawia się je już w czasie budowy lub generalnego remontu. Standardowe moskitiery ramkowe należy regularnie czyścić, używając do tego wody i detergentu. Nie warto pozostawiać moskitier na miesiące, w których i tak owady nie uprzykrzają naszego życia. Generalnie powinno się je stosować wyłącznie w czasie, kiedy problem z nieproszonymi gośćmi w mieszkaniu jest realny. Podstawowe moskitiery można nawet zawiesić nad oknem lub drzwiami, w formie samej siatki, lecz nie daje to stuprocentowej pewności, że owady będą zatrzymane. Wszak z racji ich wielkości wystarczy im malutka przestrzeń, żeby dostać się do wnętrza domu.