Co wybrać – nowoczesne plisy czy bardziej standardowe żaluzje? Zanim podejmiesz decyzję, przemyśl wybór pod kątem indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Dowiedz się, jakie są zalety i wady każdego z tych dwóch rozwiązań. Artykuł został przygotowany w oparciu o eksperckie komentarze oraz wypowiedzi użytkowników, dzięki czemu masz możliwość szerszego spojrzenia na ten praktyczny, bardzo ważny temat.

Plisy i żaluzje – nie tylko zacienienie

Wydawać by się mogło, że zacienienie nie jest tak istotnym elementem wyposażenia domu. Ot, byleby zasłonić czymś okno, żeby promienie słońca i wzrok sąsiadów nie padały do środka przez cały czas. Czy aby na pewno? Już dawno okazało się, że wybór plis, rolet czy żaluzji wpływa na estetykę wnętrz. Ponieważ na rynku jest bardzo szeroki wybór plis i żaluzji, wiele osób przykłada szczególną wagę do wyboru odpowiednich rozwiązań. Zasłony i firany? Dziś coraz częściej są zastępowane przez praktyczne, trwale montowane plisy i żaluzje. Decyzja o kolorze, tkaninie, rozmiarze i innych parametrach kusi możliwościami.

Opinie na temat plis i żaluzji

Aby czytelniej przedstawić wady i zalety plis oraz żaluzji, postanowiliśmy skompilować powtarzające się, miarodajne opinie. Po wzięciu ich pod uwagę łatwiej podjąć decyzję przy wyborze odpowiedniego rozwiązania.

Żaluzja pomiędzy szybami

Żaluzje lepiej sprawdzają się wstawione pomiędzy szyby. Gdy znajdują się na zewnętrznej stronie okna, absorbują kurz, tłuszcz oraz inne zanieczyszczenia. Bez odpowiednich zaczepów mogą nieestetycznie i niepraktycznie odchodzić od okna podczas jego uchylania, otwierania i zamykania.

Żaluzja drewniane i aluminiowe a sposób czyszczenia

Drewniane modele żaluzji są trudniejsze do czyszczenia od wariantów aluminiowych. Do tych drugich można stosować gąbki, prysznic czy detergenty.

Plisy – odpowiednie do każdego wnętrza

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych plis można dowolnie zaaranżować każde pomieszczenie, zaskakując tym samym gości. Plisy są obecnie dostępne w niezliczonych ilościach kolorów, przez co łatwiej dopasować je do charakteru i aranżacji wnętrza. Niestety może powstać problem z doborem prowadnic w pasującym kolorze – paleta barw nie jest póki co zbyt szeroka.

Plisy i rolety – materiały wysokiej jakości

Zarówno rolety, jak i plisy mogą być dobrym wyborem, jeżeli są wykonane z wysokiej jakości materiałów i z zachowaniem najwyższych standardów produkcji.

Plisy i żaluzje a osłonięcie okna

W zależności od potrzeb plisami można zasłaniać tylko wybrany fragment okna. Z kolei żaluzje są ograniczone swoją specyficzną konstrukcją od góry do dołu szyby. Warto zastanowić się, czy zależy nam bardziej na całkowitym, czy częściowym zacienieniu pomieszczenia. Podejmując ostateczną decyzję o wyborze plis lub żaluzji, warto wziąć pod uwagę godziny korzystania z pomieszczenia, kolorystykę ścian, mebli i sprzętów, jak również aranżację wnętrza i jego przeznaczenie. Szeroki wybór nie tylko plis i żaluzji dostępny jest na naszej stronie.

Montaż plis i żaluzji

Plisy są łatwiejsze do samodzielnego montażu, ponieważ montuje się je w prowadnicach, więc przesuwanie zacienienia jest wygodniejsze. Montaż zarówno plis, jak i żaluzji pozwala zrezygnować z innych form zacienienia, takich jak firany i zasłony. Żaluzje aluminiowe i drewniane mniejszego formatu są zwykle montowane do skrzydła okiennego. W przypadku większych rozmiarów konieczny będzie montaż do ściany lub sufitu.

Ceny plis i żaluzji

W zależności od cen w poszczególnych sklepach żaluzje mogą okazać się tańszym rozwiązaniem. Warto jednak kierować się przede wszystkim praktycznymi parametrami. W poszukiwaniu najlepszych, ale i najatrakcyjniejszych cenowo plis oraz żaluzji warto korzystać z Internetu – specjalistycznych sklepów z zacienieniem. Ważny jest rozmiar ściśle dopasowany do wymiarów okien.