Piękna, ciepła aura za oknem zachęca do otwierania okien. Jak jednak poradzić sobie z insektami – komarami, muchami oraz innymi owadami, które zakłócają nasz spokój w ciągu dnia i sen w nocy? W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się moskitiera. To rozwiązanie, które skutecznie ochroni nas przed insektami, będzie prezentować się naprawdę estetycznie, jednocześnie będąc wyjątkowo wygodne w użytkowaniu. Jaka moskitierę wybrać i jak dokonać montażu? Podpowiadamy.

Jaką moskitierę wybrać?

Moskitiera to specjalna siatka na okno, której montażu dokonuje się w sposób zupełnie nieinwazyjny. Do wyboru mamy moskitiery w co najmniej kilku wariantach, z których każdy nadaje się do montażu zarówno na okno drewniane, jak i PCV, w tym także okna dachowe, czy drzwi balkonowe, tarasowe. Najpopularniejsze rozwiązania to:

  • moskitiera ramkowa – w tym przypadku ramka z naciągniętą siatką jest mocowana w oknie za pomocą obrotowych haków, pod względem wizualnym moskitiera tego typu prezentuje się bardzo estetycznie, stanowiąc część integralną okna; 
  • moskitiera rolowana (roletowa) – to propozycja elegancka i dyskretna, ponieważ moskitiera chowana jest w kasecie montowanej nad oknem (do złudzenia przypomina klasyczną roletę tekstylną), w montażu warto zdać się na pomoc fachowca; 
  • moskitiera harmonijkowa – jednym z elementów systemu jest specjalny stelaż, a siatka zwija się w harmonijkę w górnej części okna lub drzwi; 
  • moskitiera magnetyczna lub na rzep – siatkę montuje się za pomocą elementów magnetycznych lub prostych rzepów. Ten rodzaj moskitiery daje pełną swobodę jej odpinania i przypinania, a przy tym jest bardzo prosty w montażu. 

Moskitiery okienne na wymiar – jak wymierzyć okno?

Jak zamontować wybraną siatkę na okno? Najważniejsze jest dokładne wymierzenie miejsca pod moskitierę. Decydując się na moskitierę, warto sięgnąć po rozwiązanie przygotowywane na indywidualne zamówienie. Wtedy jedynie zyskamy pewność, że moskitiera będzie idealnie dopasowana do okna, zapewni niezawodną ochronę przed owadami, a jednocześnie będzie prezentować się naprawdę estetycznie. Niezbędne do zamówienia moskitiery dane dotyczyć będą wymiarów moskitiery, a także profilu (grubość i jego kształt) oraz rodzaju okna.

Najłatwiejszy pomiar dotyczyć będzie moskitiery montowanej na magnesy lub rzepy. W tym wypadku wystarczy zmierzyć wysokość oraz szerokość otworu okiennego (drzwiowego), a do uzyskanych wyników dodać lekki zapas (kilka centymetrów, aby zyskać miejsce na montaż rzepów lub magnesów).

Pomiar dla moskitiery ramkowej także nie należy do trudnych zdań. Proces zaczynamy od zmierzenia światła ramy okiennej, czyli odległości jednej ramy do drugiej w poziomie i pionie. Dokładnie mierzymy także grubość ramy wraz z uszczelkami. Wszystkich pomiarów należy dokonać w trzech miejscach: na skrajach ramy i na jej środku (okna starsze i nieco wyeksploatowane mogą dawać różne wyniki pomiaru w różnych punktach). Jeśli zauważymy różnice w wynikach pomiaru – w zamówieniu powinniśmy podać najmniejszy z nich.

Montaż moskitiery

Jeśli planujemy samodzielny montaż moskitiery, najprostszym rozwiązaniem będzie moskitiera na rzepy lub magnesy oraz moskitiera ramkowa. W pierwszym przypadku należy przede wszystkim pamiętać o dokładnym oczyszczeniu i odtłuszczeniu ramy okna. Samoprzylepną taśmę rzepową przyklejamy do węgarka ościeżnicy od strony wewnętrznej (pomieszczenia). Ościeżnicę należy okleić w ten sposób w całości, tj. dookoła. Na koniec, rozpoczynając od jednego z górnych rogów, przyklejamy do taśmy siatkę. A jak zamontować moskitierę ramkową?

Kluczowa zasada brzmi – zawsze stosujmy się do instrukcji montażu dostarczonej nam przez producenta moskitiery. To istotne, ponieważ przebieg procedury montażu może nieco różnić się w zależności od konkretnego produktu. Ponadto, jeśli zaopatrzymy się w moskitierę na wymiar, odpadnie nam konieczność samodzielnego docinania ramki i siatki.

  • Prace rozpoczynamy od zamocowania na ościeżnicy zawiasów połączonych z uchwytami. 
  • Następnie uchwyty zahaczamy o ościeżnicę i dokręcamy śruby stabilizujące. 
  • Ramkę z moskitierą nakładamy na zawiasy. 
  • Regulujemy ustawienie poprzez dokręcanie śrub stabilizujących.