Dobrze dobrana roleta nie tylko dodaje estetyki całemu wystrojowi wnętrza, ale również stwarza komfortowe warunki do pracy lub odpoczynku. Na rynku dostępnych jest wiele osłon okiennych, jednak materiał na roletę powinien być w pełni dobrany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Pewne rodzaje tkanin pozwalają przepuścić do wnętrza część promieni słonecznych, inne natomiast zapewniają ich całkowite zatrzymywanie. Co warto więc wiedzieć o poszczególnych materiałach? Podpowiadamy.

Transparentna tkanina do rolet okiennych

Prawidłowy wybór tkaniny na rolety okienne uzależniony jest od rodzaju pomieszczenia, w którym chcemy je zainstalować. W pokojach dziennych, takich jak salon wypoczynkowy, biuro lub kuchnia, warto zadbać o dopływ promieni słonecznych, które nie tylko dodają energii do działania, ale również doświetlają wnętrze. Idealnym wyborem może więc okazać się roleta transparentna, której działanie polega na rozpraszaniu światła, czyniąc je bardziej przyjaznym dla odpoczynku lub pracy. Wartym przemyślenia rozwiązaniem są rolety dzień noc, które bez problemu dopasujesz do swoich aktualnych potrzeb. Umożliwiają one regulację w trzech dostępnych zakresach: od całkowitego zasłonięcia, przez membranę półprzepuszczalną, aż do całkowitego odsłonięcia okna.

Otrzymany stopień zaciemnienia bardzo często uzależniony jest również od samego koloru wykorzystanej tkaniny. Jasny materiał na roletę w odcieniach beżu lub bieli jest bardziej przepuszczalny niż swoje ciemniejsze odpowiedniki. Tonacje czerni, brązów lub szarości dają natomiast szybkie wrażenie półmroku, co sprawdzi się np. w sypialni lub łazience, gdzie zależy nam na spokoju i intymności. Tkaniny transparentne wykonywane są z tekstyliów naturalnych oraz syntetycznych, dlatego ich funkcjonalność łatwo dobrać do konkretnego pomieszczenia.

Naturalna czy syntetyczna – jaka tkanina na rolety?

Zastanawiając się, jaki materiał na roletę wybrać staniemy również przed wyborem tkaniny naturalnej lub syntetycznej. Osłony okienne z bawełny lub lnu niewątpliwie stanowią piękną dekorację pomieszczenia w każdym stylu. Występują one w wielu wzorzystych postaciach o ciekawych formach i fakturach. Będą więc idealnym wyborem dla miłośników nieszablonowych rozwiązań. Rolety naturalne mają jednak niestety swoje wady. Przede wszystkim są jednymi z najmniej trwałych materiałów, podatnych na zniszczenie i zniekształcenie. Dodatkowo szybko tracą kolor oraz są trudne w zachowaniu czystości.

Rozwiązaniem pośrednim jest wybór rolet z bawełny lub lnu z podgumowaną tkaniną syntetyczną, która gwarantuje całkowite zaciemnienie wnętrza. W tego typu konfiguracjach często występują rolety termiczne, które chronią pomieszczenie przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczenia latem oraz wspomagają zachowanie wyższej temperatury zimą. Więcej na ich temat dowiesz się w artykule Rolety odbijające promienie słoneczne.

Ostatnią grupę stanowią rolety w pełni syntetyczne. Najczęściej wybieranymi materiałami są tutaj poliester lub poliamid, które łatwo utrzymać w czystości. Ich gładka faktura zapobiega zabrudzeniom oraz jest odporna na szkodliwe działanie promieni słonecznych i wilgoci, dlatego są chętnie wybieranym materiałem do łazienek.

Zaciemniająca tkanina roletowa

Najmniejszą przepuszczalność promieni słonecznych gwarantują rolety zaciemniające. Ich budowa opiera się na dodatkowej warstwie podgumowanej, która zatrzymuje zdecydowaną większość promieni słonecznych. Ich zaletą jest więc możliwość całkowitego wyciemnienia pokoju, a także ochrona przed nagrzewaniem. Rolety tego typu nie sprawdzą się w biurach lub pomieszczeniach dziennych, ponieważ będą wymagały zastosowania sztucznego oświetlenia. Są natomiast jednym z lepszych rozwiązań do sypialni lub pokoju telewizyjnego, gdzie ciemność jest wręcz pożądana.

Tkaniny do rolet, a wystrój wnętrza

Każde wnętrze charakteryzuje się indywidualnym stylem, do którego nie będą pasowały wszystkie rolety. To, z jakiego materiału są wykonane, ma istotny wpływ na wygląd całego pomieszczenia. Ciężkie i ciemne rolety nie będą dobrze się prezentowały w jasnych pomieszczeniach o lekkiej zabudowie, gdzie cała aranżacja jest minimalistyczna i świeża. W tego typu wnętrzach zdecydowanie lepiej sprawdzą się rolety z jasnych materiałów transparentnych, które podtrzymają styl wykończenia, a także będą bardziej funkcjonalne. Na finalny efekt olbrzymi wpływ ma więc nie tylko wybrany materiał, ale również kolor. O tym, jak dopasować idealny odcień do swojego pomieszczenia dowiesz się z artykułu Jak dobrać kolor rolet? Zapraszamy do lektury.