Sypialnia to pierwsze miejsce w domu, w którym od razu myślimy o roletach. Takie rozwiązanie gwarantuje nam zachowanie intymności, ochronę przed spojrzeniami z zewnątrz, a o poranku optymalną ilość promieni słonecznych wpadających do wnętrza. Jakie rolety sprawdzą się jednak w sypialni najlepiej? O czym warto pamiętać, wybierając rolety do wnętrza, w którym śpimy i odpoczywamy?

Idealne rolety do sypialni – na co zwrócić uwagę?

Wybierając rolety do sypialni, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, gwarantujących trafność naszej decyzji i pełną satysfakcję z późniejszego użytkowania zakupionych rolet. Jakie powinny być więc idealne rolety do sypialni?

Z pewnością dopasowane do aranżacji i stylu wnętrza, zarówno pod względem kolorystycznym, jak i designu (tutaj ważny jest rodzaj materiału oraz faktura). Rolety muszą jednak przede wszystkim spełniać jak najlepiej swoją funkcję. Efekt ochrony przed ostrym światłem oraz poczucie intymności zapewnią rolety o odpowiednim stopniu transparentności.

Jeśli rozważać będziemy zakup rolet zaciemniających, warto zastanowić się, czy aby na pewno taka opcja będzie dla nas w pełni komfortowa. Jeśli w sypialni przebywamy także w ciągu dnia, np. relaksujemy się, czytając książkę, lub pomieszczenie dzielimy z naszą pociechą, która śpi w łóżeczku, z pewnością należy pomyśleć o roletach, które zapewnią nam więcej możliwości w regulacji natężenia światła, wpadającego do pomieszczenia, takich jak nowoczesne rolety typu dzień / noc. Ponadto, nie możemy zapominać o prawidłowym doborze rozmiaru rolety do wymiarów okna. Dobrze dopasowana roleta będzie zawsze lepiej spełniać swoją funkcję niż ta dobrana w sposób niestaranny.

Wybierając roletę do sypialni, należy wziąć pod uwagę kilka najistotniejszych kwestii:

  • stopień transparentności materiału,

  • typ rolety,

  • kolor i rodzaj materiału (faktura materiału, czy plisy będą dodatkowym elementem dekoracyjnym wnętrza),

  • rozmiar rolety i okna,

  • nasze preferencje oraz tryb życia.

Kolorowo czy stonowanie – jaki kolor rolet do sypialni wybrać?

Jednym z najważniejszych aspektów w wyborze rolety jest jej kolor. Po pierwsze odcień powinien być dopasowany do aranżacji i kolorystyki wnętrza. Po drugie kolor materiału decydować będzie w dużej mierze o funkcjonalności rolety i naszym komforcie z jej użytkowania. Jaki zatem kolor wybrać?

  • Sypialnia jest miejscem naszego odpoczynku i relaksu, dlatego najodpowiedniejsze odcienie dla tego wnętrza to te stonowane – raczej jasne niż ciemne.

  • W sypialni bywa tak, że kolory postrzegane w każdym innym wnętrzu jako energetyczne, czy wyraziste, tutaj nabierają nieco „krzykliwego” charakteru.

  • Co więcej, jaskrawe kolory i intensywność wzorów mogą powodować u nas rozdrażnienie i trudności w zasypianiu.

Właśnie dlatego, wybierając rolety do sypialni, warto postawić na stonowaną kolorystykę, np. w odcieniach bieli, wanilii, beżu, czy szarości. Taka roleta wprowadzi dodatkowo do wnętrza nutę przytulności, perfekcyjnie podkreślając aranżację m.in. w stylu skandynawskim, rustykalnym, prowansalskim, czy glamour.

Jeśli zależy nam na mocniejszym efekcie zaciemnienia, możemy postawić na roletę w ciemniejszym odcieniu. Ważne jednak, aby kolor wciąż pozostawał stonowany (bordo, fiolet, odcień morza, szmaragd). Ciemne kolory lepiej pochłaniają światło, dlatego skuteczniej je zablokują. Taka propozycja sprawdzi się np. w mocno nasłonecznionej sypialni.

Rolety zaciemniające – czy to zawsze dobry wybór do sypialni? 

Rolety zaciemniające (nowoczesne rolety z podgumowanym materiałem) to z pewnością dobre rozwiązanie dla sypialni usytuowanej od strony południowej lub zachodniej. Rolety zapewniają pełne zaciemnienie, a jednocześnie doskonale chronią przed zbytnim nagrzewaniem się wnętrza, gwarantując optymalny komfort cieplny. Tego typu rolety sprawdzą się także w sytuacji, gdy dla zdrowego, spokojnego snu potrzebujemy absolutnej ciemności. Rolety zaciemniające ochronią nas także przed światłem ulicznym, np. latarniami. Co jednak wybrać, jeśli nie rolety zaciemniające?

Jeśli sypialnia sama w sobie jest wnętrzem raczej ciemnym, potrzebujemy swobody w regulacji natężenia światła lub też planujemy korzystać z rolet także w ciągu dnia (rolety zastępują nam firany i zasłony), znakomitym rozwiązaniem będą z pewnością wspomniane już wcześniej rolety typu dzień i noc. Wykonane z pasów tkanin o różnej transparentności, rolety mogą wpuszczać do pomieszczenia więcej światła lub zatrzymywać je – w przypadku, gdy pasy będą na siebie zachodzić.

Bogactwo dostępnych odcieni i wzorów, a także swoboda montażu rolet (do okna, sufitu, czy ściany) z pewnością pozwoli nam wybrać rozwiązanie, które spełni wszystkie nasze oczekiwania i perfekcyjnie wkomponuje się w styl naszej sypialni.