Istnieje wiele korzyści płynących z wyboru rolet zaciemniających, dlatego często po nie sięgamy przy wykończeniu mieszkania. Jeśli się zastanawiasz, dlaczego warto z nich skorzystać, poznaj ich najważniejsze zalety.

1. Kontrola dopływu światła

Jeżeli kupujesz roletę, to niezależnie od jej rodzaju wykorzystujesz fakt bardzo prostej obsługi. Wystarczy chwycić za sznurek, żeby przesunąć ją w górę lub w dół, odsłaniając pomieszczenie i wpuszczając do wnętrza światło, a także uzyskując możliwość podglądu, co dzieje się na zewnątrz budynku. Pamiętaj, że na przykład w żaluzjach ta widoczność jest ograniczona. Krótko mówiąc, roleta wygrywa prostotą obsługi i najszerszym zakresem możliwości – od zaciemnienia, po całkowite odsłonięcie okna.

2. Niska cena

Rolety zaciemniające są stosunkowo tanim sposobem na zasłonięcie okna. Im większy wybór w sklepach stacjonarnych oraz internetowych, tym większa konkurencja wśród firm, co nie pozostaje bez wpływu na ceny. Na pewno znajdziesz ciekawą promocję, korzystny pakiet lub po prostu tanie warunki zakupu rolety w wymarzonym kolorze, o dobrych parametrach. Pamiętaj jednak, że cena nie może przysłaniać oceny jakościowej. Lepiej wydać trochę więcej, ale mieć pewność, że model sprawdzi się przez lata codziennej eksploatacji.

3. Duży wybór

W potocznej mowie roleta to roleta, i tyle w temacie. Jednak jeśli zaczniesz się interesować głębiej tym tematem, zauważysz niuanse, które decydują o zróżnicowaniu poszczególnych modeli. Opiszmy pokrótce detale, które wyróżniają konkretne rolety.

Mini rolety

Mini rolety instaluje się na ramie okna, dzięki czemu jest to montaż bezinwazyjny. Jednocześnie system wykorzystuje moc żyłek, które podtrzymują roletę przed poruszaniem się po otwarciu lub uchyleniu okna. Ich największą zaletą jest bardzo niska cena, a w oczy rzuca się największa prostota wykonania.

Rolety w kasecie

Kaseta na górze rolety pozwala ukryć rurkę i zwijaną tkaninę, co korzystnie wpływa na odbiór estetyczny całego okna. Boczne prowadnice montowane wzdłuż szyby pozwalają ściśle ograniczyć prześwity i ochronić się przed odrywaniem materiału od okna. Dobrze wykonane kasety nie psują się przez wiele lat. Warto przemyśleć też wybór barwy, bo wbrew pozorom rolety nie są produkowane jedynie w białym kolorze. Masz spory wybór, skorzystaj z niego!

Rolety podgumowane

Tradycyjne tkaniny stosowane w roletach są estetyczne, ale zwykle nie zapewniają 100-procentowego zacienienia przed słońcem, co na przykład latem i w oknach dachowych wpływa na wysoką temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Dlatego opracowano specjalne rolety podgumowane, które dzięki dodatkowej warstwie nagrzewają się wolniej i odbijają promienie słoneczne, choć nie prezentują się tak subtelnie jak inne modele.

Rolety wolnowiszące

Rolet nie trzeba przyczepiać do okien – można to zrobić poprzez instalację w ścianie lub suficie, dzięki czemu w żaden sposób nie ingerujemy w stolarkę. Fakt faktem większość takich rolet pozostawia delikatny prześwit po obu stronach szyby, ale wiele osób preferuje to rozwiązanie, nie mając potrzeby całkowitego zaciemniania i ukrywania pomieszczeń, na przykład na wysokim piętrze wieżowca.

4. Wybór na wiele lat

Dobry, przemyślany zakup rolety z pewnego źródła oznacza wieloletnią inwestycję, która przy prawidłowym użytkowaniu zgodnie z wytycznymi producenta nie wymaga napraw czy dokupowania części. A jeśli awaria będzie miała miejsce, zazwyczaj wystarczy wymienić pojedynczy element rolety, co można zrobić samodzielnie. Istnieją sprawdzone, bezpieczne sposoby czyszczenia tkanin, które wykorzystuje się w tego typu mechanizmach, dzięki czemu estetyka wnętrza pozostaje na najwyższym poziomie.