Marzenie o pięknym mieszkaniu wiąże się także z wyborem odpowiednich osłon okiennych. Eleganckie zasłony sprawiają zbyt wiele kłopotów, ponieważ wymagają częstego prania i zawieszania, z czym nie każdy jest w stanie sobie poradzić. Dlatego lepszym i praktyczniejszym rozwiązaniem mogą okazać się rolety lub żaluzje. Zanim jednak dokonamy wyboru, warto przeanalizować wszelkie za i przeciw, ponieważ każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, które często są niezwykle istotne. Dlatego już teraz poznaj wady i zalety dwóch najbardziej popularnych osłon okiennych.

Punkt numer jeden - regulacja zaciemnienia wnętrza

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę to, czy dana osłona pozwala zarówno na całkowite zaciemnienie pomieszczenia, jak i na zaćmienie częściowe lub na rozproszenie światła wpadającego z zewnątrz. Mimo że żaluzje doskonale się pod tym względem sprawdzają, ponieważ gwarantują taki dopływ światła czy takie zaciemnienie, jakie jest nam potrzebne, to funkcjonalność rolet dzień i noc wcale nie wypadają pod tym względem gorzej. A to dlatego, że pozwalają one perfekcyjnie dostosować ilość światła wpadającego przez szybę do naszych oczekiwań. Dzięki nim wnętrze może zostać odpowiednio zaciemnione lub całkowicie oświetlone, co okazuje się niezwykle istotne, chociażby wówczas, jeśli pracujemy w nocy, a za dnia chcemy wypocząć.

Punkt drugi - wpływ promieni słonecznych na nagrzewanie się pomieszczenia

Przy wyborze osłon nie można też zapominać o tak ważnym czynniku, jakim jest nagrzewanie się pomieszczenia. Aby mu zapobiec, najlepiej wybrać rozwiązanie, które pozwala maksymalnie ograniczyć dopływ ciepłego powietrza. Zastosowanie rolet plis można uznać za nieco bardziej funkcjonalne, ponieważ nie nagrzewają się zbyt mocno, co tym samym sprawia, że temperatura we wnętrzu pozostaje na stałym poziomie. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę rolety termoizolacyjne, zwłaszcza zaciemniające, które skutecznie odbijają promienie słonecznie i nie nagrzewają się, a tym samym solidnie chronią pomieszczenie przed wzrostem temperatury. Inaczej rzecz ma się z żaluzjami, przede wszystkim aluminiowymi, które nie zaliczają się do najbardziej praktycznych podczas gorących letnich dni, gdyż są w stanie sprawić, że temperatura szybko wzrośnie.

Kwestia materiałów i ewentualnych uszkodzeń

Kolejna sprawa to materiał, z jakiego stworzono osłony. Rolety plisy czy też rolety dzień i noc wykonane są ze starannie wyselekcjonowanego materiału syntetycznego. Natomiast przy produkcji żaluzji wykorzystuje się drewno, tworzywo sztuczne czy aluminium, które - jak wspomnieliśmy - błyskawicznie się nagrzewa. Obydwie osłony mogą ulec też uszkodzeniu. W przypadku żaluzji ma to miejsce wówczas, gdy poprzez niewłaściwe użytkowanie uszkodzimy sznurek. W takim wypadku nie pozostaje nic innego, jak zdecydowanie się na naprawę, która może zabrać nieco czasu i przy której przydadzą się zręczne dłonie, które poradzą sobie z niesfornymi sznurkami. Co prawda mechanizm rolet również nie zalicza się do wiecznych, ale wymiana go może okazać się jednak mniej skomplikowana.

Poznaj możliwości dekoracyjne

Punktem, który dla wielu osób może okazać się najbardziej istotny, jest dekoracyjność. Żaluzje wypadają dobrze, jednak ich styl zdecydowanie bardziej pasuje do pomieszczeń biurowych, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z modelami aluminiowymi. O wiele lepiej pod tym względem wypadają żaluzje drewniane, które z pewnością nadadzą pomieszczeniu niemało przytulności. Problem polega jednak na tym, że barwa drewna nie każdemu przypada do gustu. Dzięki oferowanym roletom termoizolacyjnym, dostępnym na wymiar, zyskasz o wiele większe właściwości aranżacyjne. Przede wszystkim z uwagi na ogromną paletę kolorystyczną, spośród której bez większego trudu możemy dobrać do naszego wnętrza taki model, który wpisze się w nie w stu procentach. Dlatego jako element dekoracyjny lepiej spisują się rolety.