Mechanizm, w jaki wyposażone są plisy, wcale nie jest tak skomplikowany, na jaki wygląda. Dlatego, gdy plisy dotyka jakaś usterka, w wyniku której np. odpadają, możemy samodzielnie ją usunąć. Podpowiadamy, jak sobie poradzić ze spadającymi roletami i co zrobić, aby wybrane rolety plisowane działały prawidłowo.

Efektowne i niezawodne plisy? Czasem może pojawić się usterka

Plisy to rolety, które prezentują się nadzwyczaj efektownie, będąc przy tym rozwiązaniem naprawdę funkcjonalnym. Plisami możemy przysłonić dowolną część okna – górę, dół lub środek, a także w razie potrzeby również całe okno – także dachowe. To nie tylko wygodne rozwiązanie, pozwalające swobodnie sterować natężeniem światła słonecznego docierającego do wybranych pomieszczeń naszego domu, ale także oryginalny efekt dekoracyjny.

Plisy są także łatwe i szybkie w samodzielnym montażu. Pisaliśmy o tym m.in. w artykule Plisy czy żaluzje - co wybrać?. Jednak, jak wszystkie rozwiązania, tak i plisy, choć standardowo niezawodne, mogą mieć usterki. Zdarza się także, że ulegają uszkodzeniom, np. w wyniku niepoprawnego użytkowania.

Przede wszystkim plisy nie lubią wilgoci. Dlatego nie służy im m.in. kiepska wentylacja skutkująca pojawianiem się wody na szybie. To właśnie oddziaływanie wilgoci jest jedną z częstszych przyczyn uszkodzeń rolet plisowanych. Co więcej, efektowne fałdy rolet wykonane są z materiałów, które w wyniku intensywnego, długotrwałego użytkowania mogę ulec odkształceniu. Jeśli plisy same spadają, może to oznaczać niewłaściwy montaż rolety lub jej niepoprawne użytkowanie. W takiej sytuacji warto zacząć od sprawdzenia instrukcji montażu i eksploatacji rolet oraz korekty ewentualnych błędów w tym zakresie.

Jeśli plisy opadają, możemy samodzielnie naprawić usterkę

W przypadku, gdy plisa opada i nie zatrzymuje się w miejscu, w którym chcemy, warto zajrzeć do instrukcji montażu i sprawdzić, czy roleta została prawidłowo zamocowana. Jeśli wszystko wydaje się w tym zakresie w porządku, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować samodzielnego usunięcia usterki. Co powinniśmy zrobić?

  1. Zaczynamy od wysunięcia dwóch dolnych lub górnych uchwytów.

  2. W kolejnym kroku przewiązujemy metalowe podkładki w taki sposób, aby znalazły się bliżej plisy. Dzięki temu, sznureczki rolety będą mocniej naciągnięte.

  3. Następnie przewiązujemy podkładki tak, aby odcinek między nimi miał podobną długość.

  4. Jeśli nie chcemy przewiązywać podkładki (niektórym osobom może to wydawać się nieco karkołomnym zadaniem), prostsze i szybsze będzie zawiązanie nowego supełka przed podkładką. To równie dobry sposób na skrócenie sznureczków wiodących.

  5. Plisa wciąż opada? Należy zatem powtórzyć całą operację na dolnych lub górnych sznureczkach.

Wykonanie wymienionych czynności powinno przynieść zamierzony efekt, a nasza plisa powinna znów działać bez zarzutu. Powinieneś zwrócić się po pomoc do fachowca. Zanim jednak to zrobimy, sprawdźmy, czy udzielona na zakupione plisy gwarancja wciąż obowiązuje (jest to najczęściej 6 miesięcy). Jeśli mieścimy się w okresie objętym gwarancją, możemy zgłosić swój problem z roletą plisowaną do sprzedawcy.

Pamiętajmy, że standardowo prawidłowe wymierzenie wysokości plisy gwarantuje, że po wpięciu wszystkich czterech uchwytów plisa działa bez zarzutu i nie opada. Dlatego też tak istotny jest rzetelny pomiar, a następnie prawidłowy montaż rolety.