
Mechanizm, w jaki wyposażone są plisy, wcale nie jest tak skomplikowany, na jaki wygląda. Dlatego, gdy plisy dotyka jakaś usterka, w wyniku której np. odpadają, możemy samodzielnie ją usunąć. Podpowiadamy, jak sobie poradzić ze spadającymi roletami i co zrobić, aby wybrane rolety plisowane działały prawidłowo.
Efektowne i niezawodne plisy? Czasem może pojawić się usterka
Plisy to rolety, które prezentują się nadzwyczaj efektownie, będąc przy tym rozwiązaniem naprawdę funkcjonalnym. Plisami możemy przysłonić dowolną część okna – górę, dół lub środek, a także w razie potrzeby również całe okno – także dachowe. To nie tylko wygodne rozwiązanie, pozwalające swobodnie sterować natężeniem światła słonecznego docierającego do wybranych pomieszczeń naszego domu, ale także oryginalny efekt dekoracyjny.
Plisy są także łatwe i szybkie w samodzielnym montażu. Pisaliśmy o tym m.in. w artykule Plisy czy żaluzje - co wybrać?. Jednak, jak wszystkie rozwiązania, tak i plisy, choć standardowo niezawodne, mogą mieć usterki. Zdarza się także, że ulegają uszkodzeniom, np. w wyniku niepoprawnego użytkowania.
Przede wszystkim plisy nie lubią wilgoci. Dlatego nie służy im m.in. kiepska wentylacja skutkująca pojawianiem się wody na szybie. To właśnie oddziaływanie wilgoci jest jedną z częstszych przyczyn uszkodzeń rolet plisowanych. Co więcej, efektowne fałdy rolet wykonane są z materiałów, które w wyniku intensywnego, długotrwałego użytkowania mogę ulec odkształceniu. Jeśli plisy same spadają, może to oznaczać niewłaściwy montaż rolety lub jej niepoprawne użytkowanie. W takiej sytuacji warto zacząć od sprawdzenia instrukcji montażu i eksploatacji rolet oraz korekty ewentualnych błędów w tym zakresie.
Jeśli plisy opadają, możemy samodzielnie naprawić usterkę
W przypadku, gdy plisa opada i nie zatrzymuje się w miejscu, w którym chcemy, warto zajrzeć do instrukcji montażu i sprawdzić, czy roleta została prawidłowo zamocowana. Jeśli wszystko wydaje się w tym zakresie w porządku, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować samodzielnego usunięcia usterki. Co powinniśmy zrobić?
-
Zaczynamy od wysunięcia dwóch dolnych lub górnych uchwytów.
-
W kolejnym kroku przewiązujemy metalowe podkładki w taki sposób, aby znalazły się bliżej plisy. Dzięki temu, sznureczki rolety będą mocniej naciągnięte.
-
Następnie przewiązujemy podkładki tak, aby odcinek między nimi miał podobną długość.
-
Jeśli nie chcemy przewiązywać podkładki (niektórym osobom może to wydawać się nieco karkołomnym zadaniem), prostsze i szybsze będzie zawiązanie nowego supełka przed podkładką. To równie dobry sposób na skrócenie sznureczków wiodących.
-
Plisa wciąż opada? Należy zatem powtórzyć całą operację na dolnych lub górnych sznureczkach.
Wykonanie wymienionych czynności powinno przynieść zamierzony efekt, a nasza plisa powinna znów działać bez zarzutu. Powinieneś zwrócić się po pomoc do fachowca. Zanim jednak to zrobimy, sprawdźmy, czy udzielona na zakupione plisy gwarancja wciąż obowiązuje (jest to najczęściej 6 miesięcy). Jeśli mieścimy się w okresie objętym gwarancją, możemy zgłosić swój problem z roletą plisowaną do sprzedawcy.
Pamiętajmy, że standardowo prawidłowe wymierzenie wysokości plisy gwarantuje, że po wpięciu wszystkich czterech uchwytów plisa działa bez zarzutu i nie opada. Dlatego też tak istotny jest rzetelny pomiar, a następnie prawidłowy montaż rolety.