Rolety wewnętrzne to elementy wyposażenia mieszkania, które o każdej porze roku gwarantują najwyższy komfort i poczucie swobody. Doskonale chronią wnętrza naszych domów przed nadmiernym słońcem, światłem latarni czy niechcianym wzrokiem przechodniów. W naszym sklepie rollcenter.pl zgromadziliśmy różnego rodzaju przesłony do samodzielnego montażu, dostępne na wymiar, które łatwo dopasujesz do okien w swoim domu, mieszkaniu lub biurze. Bez względu na wybrany model, warto zastanowić, się jak odpowiednio zadbać o rolety, aby posłużyły jak najdłużej. Przesłony okienne, w szczególności te w jasnych odcieniach, pomimo stosowania impregnowanych materiałów po dłuższym czasie stają się brudne. Na roletach codziennie osiada kurz, różnego rodzaju pyłki, a także są one narażone na kontakt z owadami i oprócz tego mogą ulec przypadkowemu zabrudzeniu. Jak najlepiej czyścić rolety? Czy można je prać?

Systematyczne czyszczenie pozwala na długo zachować estetyczny wygląd każdej rolety

Regularne czyszczenie rolet, czyli materiału, z jakiego wykonane są przesłony i mechanizmu, nie jest wymagającym zajęciem i nikomu nie powinno sprawić większego kłopotu. Najważniejszym aspektem jest to, żeby sposób czyszczenia dostosować do tworzywa lub tkaniny, z której produkt został wykonany. Większość rolet jest pokryta specjalną apreturą, która zabezpiecza materiał przed zabrudzeniem, płowieniem, wilgocią, a także pomaga rolecie trzymać kształt i zapobiega jego deformowaniu. Rolet pod żadnym pozorem nie należy prać w pralce ani prasować, a do czyszczenia lepiej używać suchej lub wilgotnej ściereczki, np. z mikrofibry, lub gąbki. Nie należy również ściągać rolety z okna. Później można mieć nie lada trudności, aby z powrotem, w odpowiedni sposób nawinąć materiał w przesłonach o tak specyficznej konstrukcji, jak rolety dzień noc lub zamontować przesłonę do okiennego skrzydła. Nawet jeśli zabrudzenie nie jest duże i wynika z codziennego użytkowania, zwykle nie ma potrzeby zdejmowania tkaniny z rurki i uchwytów.

Czy rolety w kasetach można prać?

Najważniejszym sposobem na utrzymanie rolet typu dzień noc w czystości jest przede wszystkim systematyczne usuwanie kurzu, co zapobiegnie jego wnikaniu w tkaninę i jest wystarczającym sposobem czyszczenia, jeśli roleta nie posiada widocznych plam. Należy regularnie przecierać suchą lub delikatnie wilgotną szmatką mechanizm i kasetę rolety, a samą tkaninę najlepiej odkurzać przy pomocy odkurzacza ustawionego na najmniejszą siłę ssania ze specjalną końcówką w kształcie szczotki. Przy niewielkich zabrudzeniach świetnie może sprawdzić się gumka do ścierania, a w przypadku, gdy materiał rolety jest bardziej zabrudzony lub posiada widoczne plamy, najlepiej sprawdzi się wilgotna gąbka lub ściereczka z delikatnym detergentem, takim jak mydło, czy płyn do mycia naczyń. Podczas czyszczenia trzeba pamiętać, żeby zbyt mocno nie pocierać materiału, z którego wykonana jest roleta, ani nie używać zbyt silnych środków, które mogą spowodować zacieki i odbarwienia na materiale. Resztki detergentów należy usunąć czystą gąbką, a materiał pozostawić rozwinięty do całkowitego wyschnięcia.

Jak czyścić rolety plisowane?

W przypadku rolet plisowanych wystarczy raz w tygodniu odkurzyć przesłonę odkurzaczem, ściereczką lub miotełką do kurzu. Najdokładniej należy oczyścić powierzchnię przy dolnych listwach oraz na zgięciach materiału, ponieważ właśnie tam najczęściej zbierają się zabrudzenia. Plisy na okna są wykonane z tkanin impregnowanych, które bez problemu można prać ręcznie w temperaturze 30 stopni C. Gdy materiał się zabrudzi, a czyszczenie na sucho nie wystarcza, wówczas należy zdemontować rolety. Mechanizm plis został tak zaprojektowany, że bez trudu można to zrobić samodzielnie. Do prania należy użyć delikatnego detergentu przeznaczonego do tkanin poliestrowych. Najwygodniej jest przygotować wodę w wannie z detergentem i zamoczyć w niej roletę na około 15 minut, co pozwoli pozbyć się największych zabrudzeń. Kolejnym krokiem jest delikatnie namaczanie w wodzie i pranie ręczne. Po dokładnym wypłukaniu wystarczy zamontować plisy z powrotem na okno i pozostawić je złożone na czas od 12 do 24 godzin, dzięki czemu zachowają swój pierwotny kształt.