Zastanawiasz się, na co zwracać uwagę, kupując moskitierę? W takim razie przypomnijmy sobie, czym ona tak w ogóle jest, dlaczego warto ją zamówić, a także czym kierować się podczas zakupów, aby być zadowolonym z ostatecznych efektów. Zapraszamy do lektury praktycznego mini-przewodnika!

Moskitiera – skuteczna i praktyczna ochrona przed owadami

Moskity to z języka hiszpańskiego komary. To nasuwa najprostsze wyjaśnienie etymologii słowa moskitieraspecjalnej siatki, która ma chronić przed natrętnymi, nierzadko gryzącymi owadami. Tworzy się ją z różnego rodzaju materiałów, często umieszcza się w ramach dopasowanych do kształtu i wielkości okna lub rozwiesza nad łóżkiem (rozwiązanie popularne w krajach nieco cieplejszych i wilgotniejszych niż Polska). Tradycja wykorzystywania gęstych siatek do ochrony pomieszczeń przed moskitami sięga najdawniejszych czasów, wszak człowieka zawsze denerwowały brzęczące i gryzące, niedające spać owady.

Dziś moskitiery są kupowane przede wszystkim do domów i mieszkań, w których dość często otwiera się okna, a przez to wzrasta ryzyko pojawienia się w środku nieproszonych gości. Jest to stosunkowo prosta forma ochrony, ale z uwagi na niewielki koszt i łatwość instalacji – bardzo chętnie wybierana. Dowiedz się, czym kierować się podczas zakupów.

1. Gęstość

Skoro istotą moskitiery jest siatka, musi mieć ona oczka, które nie przepuszczają denerwujących owadów. Optymalna jest jak najniższa gęstość oczek, około 1 mm. Zwróć na to uwagę, aby nie żałować wydanych pieniędzy.

2. Materiał

W miarę postępu technologicznego moskitiery stały się coraz bardziej zróżnicowane pod względem materiału wykonywania siatek. Wykonuje się je z takich tworzyw jak bawełna, nylon, poliester, włókno węglowe czy polietylen. Coraz częściej produkuje się też moskitiery z tworzywa sztucznego – to praktyczny i tani wybór.

3. Rodzaj montażu

W Polsce moskitiery są raczej dodatkiem sezonowym, a nie elementem okna, bez którego nie da się żyć (jak w innych strefach klimatycznych). Zastanówmy się, jakie rozwiązanie wybrać. Jednym z nich jest moskitiera, która zwija się jak roleta. Choć nie należy do najtańszych, można ją bardzo wygodnie użytkować. Kasetę trzeba zainstalować nad oknem lub drzwiami balkonowymi, a do ustawiania służy sznurek.

Charakterystycznym i często spotykanym rozwiązaniem są także moskitiery zawiasowe, które prezentują się niczym dodatkowe, siatkowe okna. Wystarczy zamontować je zgodnie z zaleceniami producenta, żeby dowolnie otwierać i zamykać na oknie. Moskitiery montuje się także w aluminiowej ramie, na specjalnych haczykach, dzięki czemu zakrywają całe okno i w zasadzie nie ma możliwości, żeby owady przedostały się do środka. To tanie i popularne rozwiązanie, jednak utrudnia szybkie wychylenie się przez okno lub błyskawiczne wyjście na balkon.

Na rynku spotkasz także moskitiery, które zwijają się w harmonijkę za sprawą montażu na stelażu. Projektanci wykorzystują także rzepy oraz magnesy, co wpływa na dynamikę zakładania i zdejmowania. Posiadacze okien dachowych również będą zadowoleni specjalnymi, odrębnymi propozycjami dostępnymi w sklepach i przez Internet. Krótko mówiąc – zwróć uwagę na swoje praktyczne potrzeby i sięgnij po sposób montażu idealny w Twojej sytuacji.

4. Detale

Niektóre modele moskitier są po prostu wyjątkowe i szczególnie ciekawe. Producenci starają się na przykład wprowadzać technologie antyalergiczne, które docenią osoby cierpiące z powodu intensywnego pylenia roślin. Znajdziesz też modele z aluminiową siatką, nie do sforsowania nawet przez większe zwierzęta. Wyczuleni esteci docenią z kolei dostęp do kolorowych, niebanalnych moskitier obiegających od standardowych barw czerni, bieli i brązu.