Wybierając rolety do domów i mieszkań, kierujemy się wieloma względami. Spoglądamy na kolor, rozmiar, rodzaj materiału, sposób mocowania. Zawsze potwierdza się jednak to, że bardzo ważną rolę odgrywają konserwacja i czyszczenie. Dowiedz się, w jaki sposób prawidłowo i skutecznie czyścić roletę, między innymi z często pojawiającej się pleśni.

Czyszczenie rolet materiałowych

Tkaniny, z których są wykonywane rolety do wnętrz, zwykle sprawiają piękne wrażenie (więcej: Jaki rodzaj tkanin wybrać?. Problem w tym, że z czasem się brudzą, więc wymagają konserwacji i czyszczenia. W tym celu świetnie sprawdzają się delikatnie ściereczki z mikrofibry, które z jednej strony skutecznie zgarniają kurz i inne zabrudzenia, a z drugiej nie rysują powierzchni i nie stwarzają ryzyka porwania materiału. Można również wykorzystać odkurzacz, jednak z ustawieniem niewielkiej mocy ssania, aby nie ryzykować zniszczenia delikatnej tkaniny. Na trudniejsze plamy trzeba znaleźć skuteczniejsze środki. Ostrożne skrobanie lub użycie gumki może pomóc, lecz poleca się także stosowanie gąbek, letniej wody i detergentów. Uważaj jednak na zacieki, które potrafią zepsuć cały misternie zaplanowany efekt wizualny. Pamiętaj również, aby nie zwijać mokrej lub wilgotnej do rolety kasetowej. Zrób to dopiero po zupełnym wyschnięciu. Miej na uwadze, że niektóre modele rolet są gumowe, a więc pokryte warstwą, której nie można prasować. Byłoby to szkodliwe i dla materiału, i dla żelazka. Możesz jednak rozłożyć zdjętą roletę na płaskiej powierzchni, żeby nie zgniotła się w niechciany sposób. Oczywiście odradzamy pomysły w rodzaju prania rolet w pralce. Nie śmiej się! Niektórzy próbują i takich sposobów. To jednak zbytnie ryzyko wyblaknięcia i zagięcia materiału.

Domowe sposoby na pleśń

Wiele osób, również na forach i w prywatnych rozmowach, wymienia się sprawdzonymi sposobami usuwania pleśni – niepożądanego zabrudzenia, szkodliwego dla zdrowia i atmosfery w domu. Wskazuje się na przykład na delikatnie stosowanie detergentów w rodzaju ACE czy Vanish, choć istnieje wtedy ryzyko odbarwienia, dlatego nie polecamy tej metody. Bezpieczniejsze jest połączenie delikatniejszych detergentów w rodzaju proszku do prania z płynem do mycia naczyń z wodą. Delikatnie szczotkowanie zabrudzeń, również wilgoci, powinno pomóc w usunięciu niechcianych śladów. Nie zaszkodzi również poszukać specjalistycznych środków do usuwania pleśni – pod warunkiem, że nie odbarwiają materiału. W końcu preparaty zaprojektowane specjalnie pod tym kątem powinny sprawdzać się najlepiej. Warto podkreślić ich dodatkową zaletę – chronią przed ponownym wykwitem pleśni w miejscu wcześniejszej aplikacji. Alternatywny wybór – plus dla utrzymania czystości Do domu można zamówić rolety rzymskie. Są wykonywane z materiałów, które o wiele lepiej znoszą czyszczenie „na mokro” czy nawet chemiczne, w pralni. Prosty montaż i demontaż plis jeszcze ułatwia doprowadzenie tkanin do pożądanego wyglądu. Uwzględnij jednak, że odbarwienia, odkształcenia czy płowienie nadal są możliwe. Podsumowując, pamiętaj o kilku zasadach:
  • czyść rolety bardzo delikatnie, używając słabych detergentów lub specjalistycznych środków;
  • nie chowaj mokrych i wilgotnych rolet do kasety;
  • warstwę wilgoci oraz silne zabrudzenia zdejmuj gąbką lub szczoteczką;
  • uważaj na zagniecenia i odkształcenia tkaniny;
  • pamiętaj o regularnym czyszczeniu i konserwacji rolet, a także wietrzeniu pomieszczeń i niedopuszczaniu do powstawania wilgoci.