Rolety i żaluzje okienne są doceniane przez domowników szczególnie w słoneczne i upalne dni. Chronią mieszkanie przed nagrzewaniem oraz spojrzeniami sąsiadów, czy też pozwalają obejrzeć film bez odbijającego się w ekranie światła. Jednak tak jak każdy element wyposażenia, ulegają one zabrudzeniu. Pytanie zatem, jak prawidłowo wyczyścić rolety okienne?

Rolety czy żaluzje to elementy, które pełnią bardzo ważną funkcję i muszą być odpowiednio pielęgnowane. Jeśli dojdzie do ich zabrudzenia, zakurzenia czy poplamienia, warto wiedzieć jak poradzić sobie z problemem tak, aby nie uszkodzić delikatnego materiału lub mechanizmu. Dlatego w niniejszym artykule podpowiemy, jak wyprać rolety materiałowe, aby odzyskały one dawny blask.

Czy warto czyścić rolety okienne?

Odpowiednia i systematyczna pielęgnacja rolet lub żaluzji ma ogromny wpływ nie tylko na ich wygląd, ale także funkcjonowanie całego mechanizmu. Co więcej, czyszczenie rolet przedłuża ich trwałość i żywotność. Poza tym, zdecydowanie łatwiej i szybciej jest usuwać zabrudzenia z rolet, które są systematycznie odkurzane, niż z tych obfitujących w warstwy kurzu, brudu i tłuszczu.

Na trudne zabrudzenia szczególnie narażone są rolety kuchenne. Plamy z tłuszczu czy potraw mogą przysporzyć wielu problemów i trwale zniszczyć delikatny materiał. Dlatego niezbędna jest wiedza o czyszczeniu rolet z różnych tworzyw, a także ostrożność w przeprowadzaniu tego zabiegu. W tym celu warto zapoznać się z instrukcjami producenta, ponieważ to on najczęściej wskazuje skuteczny środek odpowiadający potrzebom danego surowca czy tkaniny. Istnieje także kilka uniwersalnych i sprawdzonych sposobów na to, aby twoje rolety zawsze prezentowały się zjawiskowo i mogły przez wiele lat prawidłowo pełnić swoją funkcję.

Czyszczenie rolet i żaluzji – jak się za to zabrać?

Przede wszystkim, przygotuj sobie dwie ściereczki z mikrofibry (jedną do czyszczenia na sucho, drogą na mokro), a także gąbkę, miseczkę oraz delikatny detergent. W czyszczeniu najlepiej sprawdzi się płyn do mycia naczyń, który dobrze odtłuści materiał. Jeśli chcesz zastosować inny preparat, przed docelowym zastosowaniem nanieś jego niewielką ilość na tkaninę i sprawdź, czy jej nie odbarwi.

Zanim przystąpisz do czyszczenia rolet materiałowych, musisz je koniecznie okurzyć – kurz może bowiem znacznie utrudniać pranie rolet. Możesz to zrobić przy użyciu odkurzacza i specjalnej końcówki ze szczoteczką lub ściereczki z mikrofibry. Po odkurzeniu nalej do miseczki letnią wodę, dodaj odrobinę płynu do mycia naczyń i mieszaj do momentu uzyskania piany – to właśnie dzięki niej uda ci się pozbyć nawet trudnych zabrudzeń. Nanieś zatem pianę na rolety i delikatnie, przy użyciu ściereczki lub gąbki, wmasuj w tkaninę. Po zakończeniu czyszczenia wymień wodę w miseczce i z pomocą ściereczki ściągnij brudną pianę. Na koniec, przy użyciu suchego kawałka materiału osusz tkaninę.

Jak czyścić żaluzje aluminiowe?

Inaczej sprawa wygląda w przypadku czyszczenia żaluzji aluminiowych. Do ich czyszczenia nie można używać wody, ponieważ pod wpływem wilgoci matowieją. W takim przypadku warto jedynie odkurzyć żaluzje, a następnie wypolerować je flanelową szmatką. Ponadto, w sklepach dostępne są specjalne szczotki, które ułatwiają i przyspieszają czyszczenie żaluzji żeberkowych.

Choć wydawać by się mogło, że prościej będzie zdjąć roletę i uprać ją w wannie, to jednak taki krok może przysporzyć dodatkowych problemów. Demontaż i ponowny montaż może wiązać się z ryzykiem uszkodzenia delikatnego mechanizmu – podczas powtórnego montowania łatwo wyłamać lub wygiąć plastikowe elementy. Dlatego zawsze lepiej jest czyścić roletę przymocowaną do okna.

Na pranie rolet warto wybrać słoneczny dzień. Dlaczego? Ponieważ będziesz widzieć wszystkie plamki i zabrudzenia, nawet jeśli materiał będzie mokry. Dzięki temu doczyścisz wszystkie zabrudzenia i nie będziesz musiał ponownie prać rolety.

W trakcie czyszczenia rolet nie zapominaj o sznureczkach. Najlepiej czyścić je gąbką, przesuwając kilka razy w górę i w dół. Jeżeli sznureczek jest mocno przybrudzony lub zrobił się szary, warto użyć odrobiny wybielacza. Pamiętaj, że tego środka używasz tylko w kontekście białych sznurków – w przeciwnym razie możesz je odbarwić.