„Złośliwość rzeczy martwych” – tymi słowami komentujemy sytuacje, w których z niewiadomych przyczyn przedmioty codziennego użytku odmawiają posłuszeństwa i zwyczajnie przestają działać zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Dobry przykład stanowią rolety – opuszczają się i zwijają przez lata, aż tu nagle… opadają samoistnie i nie trzymają się jak do tej pory. Skąd ten problem? Jak mu przeciwdziałać? Spokojnie – w tym tekście znajdziesz odpowiedzi na trapiące Cię pytania.

Skąd problem z opadaniem rolety

Przyczyną samoistnego opadania rolety może być usterka:
  • mocowania;
  • kasety;
  • łańcuszka i jego mechanizmu;
Czy w każdej sytuacji oznacza to konieczność wymiany rolety i kupna nowego modelu? Na szczęście nie! Zamiast tracić niepotrzebnie nerwy najpierw sprawdź, co może być uszkodzone. Takie usterki często same rzucają się w oczy. Jeżeli nie widzisz przyczyny, poszperaj w Internecie, odpowiednio sformułuj swój problem, przejrzyj tematyczne fora i artykuły poradnikowe, a w miarę możliwości skontaktuj się z kimś bardziej doświadczonym. Skoro roleta opada sama, na pewno jest to kwestia któregoś z wymienionych elementów mechanizmu, który doznał uszkodzenia na skutek długiej eksploatacji lub od przypadkowego zniszczenia.

Co robić z opadającą roletą

Na początku zweryfikuj, czy masz możliwość zareklamowania produktu lub wysłania go na gwarancję. Sklepy i producenci stosują odmienne regulaminy, więc warto to przeanalizować. Szczególnie jeżeli roleta jest nowa lub kupiona stosunkowo niedawno, szkoda byłoby płacić za kolejny egzemplarz i ponownie wydawać pieniądze. Jeżeli już wiesz, co jest przyczyną awarii, po prostu zamów nową część, na przykład rolkę lub mechanizm łańcuszkowy. Istnieje mnóstwo sklepów, które sprzedają podobne akcesoria i publikują proste poradniki pokazujące, jak z nich korzystać. Tutoriale napraw znajdziesz nawet na YouTube. To nie jest trudne, samodzielna wymiana części nie wymaga nawet specjalistycznych narzędzi. Przekonaj się, jakie to proste. Jeżeli nie masz czasu na samodzielny „serwis”, wezwij fachowca. Przygotuj się na wydatek, choćby z uwagi na dojazd do domu. Szkoda pieniędzy, prawda? Dlatego lepiej dokonać samodzielnej naprawy, posiłkując się Internetem i poradami sprzedawców części lub po prostu kupić nową roletę, o ile stara w zupełności nie współpracuje, a poza tym dawno przestała Ci się podobać. To naprawdę nie musi trwać długo! Niezależnie od tego, czy wymieniasz rolkę, kasetę, czy system łańcuszkowy, potrzebujesz zaledwie kilkunastu lub maksymalnie kilkudziesięciu minut. Im większa sprawność w majsterkowaniu i podobnych naprawach, tym łatwiej rozwiązać problem bez poświęcenia długich godzin. Jedno to naprawiać, a drugie przeciwdziałać usterkom. Dlatego już na starcie zalecamy zakup wysokiej jakości rolet, które siłą rzeczy są mniej narażone na awarie. Jak widzisz, niska cena to tylko pozorna oszczędność. Co z tego, że znajdziesz tanią, nieprofesjonalną roletę, skoro może się szybko zepsuć i wymagać wymiany części? Polecamy również firmy zapewniające długi okres gwarancyjny. Żeby przedłużyć żywotność rolety, w czasie codziennego używania zwracaj uwagę na to, jak to robisz. Nie szarp sznurka lub łańcuszka, nie uderzaj w kasetę, nie otwieraj i zamykaj rolet bez potrzeby, a posłużą Ci dłużej.