Rolety, czy zasłony? A może jedno i drugie? Wystarczy odpowiednio zestawić te dwa rozwiązania, a uzyskany efekt będzie oryginalny, funkcjonalny i niezwykle dekoracyjny. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na eleganckie plisy, czy efektowne rolety rzymskie, w połączeniu z zasłonami mogą one tworzyć wyjątkową całość.

Rolety – dekoracja czy zaciemnienie

Na początek zastanówmy się, jaką rolę mają pełnić rolety w wybranym przez nas pomieszczeniu. Czy to tylko kwestia dekoracyjna, czy przede wszystkim funkcjonalna? Jeśli wybieramy rolety do wnętrza mocno nasłonecznionego, lub też potrzebujemy w naszych „czterech ścianach” więcej prywatności, w takim przypadku egzamin zdadzą z pewnością rolety zaciemniające. Rolety tego typu pozwolą na utrzymanie w pomieszczeniu optymalnego poziomu światła, a często także ciepła. To rozwiązanie idealne do sypialni, czy też salonu, w którym nadmiar słońca przeszkadza nam np. w oglądaniu telewizji.

Innym, równie funkcjonalnym rozwiązaniem, będą rolety typu dzień / noc zapewniające płynną regulację dostępu światła. To idealna opcja w zasadzie do każdego wnętrza: sypialni, salonu, a także pokoju dziecięcego. Poza aspektem praktycznym, rolety dzień/noc charakteryzują się wysokimi walorami dekoracyjnymi.

Jeśli wybrane wnętrze nie wymaga intensywnej ochrony przed nadmiarem promieniowania słonecznego, możemy z powodzeniem sięgnąć po rolety subtelnie zaciemniające, a nawet transparentne, stanowiące szczególną ozdobę okna. Tutaj sprawdzą się np. lżejsze rolety woalowe. O tym, po jaki materiał sięgnąć wybierając konkretne rolety, pisaliśmy m.in. w artykule Rolety - na jaki materiał się zdecydować?

Jak zestawić rolety z zasłonami?

Jakie zasłony będą pasować do rolet, a jakie rolety do konkretnych zasłon? Możliwości mamy tutaj naprawdę wiele. Ich mnogość może przyprawić o zawrót głowy i wprowadzić sporo chaosu do wnętrza naszego salonu, sypialni, czy jadalni. Dlatego zestawiając rolety z zasłonami, kierujmy się kilkoma zasadami:

  • wzorzysta roleta – gładkie zasłony i odwrotnie;
  • warto trzymać się jednej, wybranej tonacji – jeśli w naszym wnętrzu dominuje jakiś kolor przewodni, dobrze, aby wybrana roleta (lub zasłona) także była w danym odcieniu;
  • warto bawić się tonacją kolorystyczną i jedną barwę zastosować w kilku stopniach intensywności.

Jeśli poszukujemy rozwiązania uniwersalnego i raczej bezpiecznego, warto postawić na rolety w jasnym, neutralnym kolorze, w odcieniach pastelowych, kremowych, a także białych. Pamiętajmy jednak przy tym, że tego typu rolety nie zapewnią nam efektu zaciemnienia. Osobom zainteresowanym nieco odważniejszymi rozwiązaniami aranżacyjnymi polecamy dobór rolety i zasłony na zasadzie kolorystycznego kontrastu.

Gdy już zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie w zakresie wzoru i koloru, warto zastanowić się nad montażem rolet i zasłon. Istotne jest, aby górna część rolety nie wystawała nad zasłonę. Jeśli roleta montowana jest do sufitu, karnisz dla zasłony także powinien być montowany w taki sposób. Jeśli z kolei roletę montujemy do okna lub ściany, karnisz możemy swobodnie zamontować na suficie bądź też na ścianie nad roletą. Decydując się na rolety rzymskie, konieczne będzie zaopatrzenie się w podwójny karnisz – na szelki rolety oraz na zasłonę.

Rolety i zasłony – idealne podkreślenie stylu

Okno to ważny element wnętrza i jego aranżacji. Odpowiednio dobrana roleta i zasłona będą pełnić nie tylko istotną funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną. To również znakomity sposób, aby podkreślić wybrany styl wnętrza. Jeśli nasza sypialnia, salon, czy jadalnia utrzymane są w klasycznym, raczej eleganckim stylu, wzorzyste tkaniny zasłon w połączeniu z gładkimi roletami sprawdzą się doskonale. Dla wnętrz nowoczesnych idealną propozycją będą rolety i zasłony gładkie, lub te w abstrakcyjne, czy geometryczne wzory.

Jeśli zdecydujemy się na wybrany wzór na zasłonach, dla uzyskania efektu spójnej całości aranżacyjnej możemy powtórzyć ten motyw także na poduszkach, czy narzutach. W przypadku gładkich rolet i zasłon możemy taki efekt uzyskać, trzymając się wybranej koncepcji kolorystycznej.