Roleta w kasecie, nawet z wyższej półki, czasami okazuje się zawodna. Bywa tak, że trzeba ją samodzielnie naprawić. Niektóre usterki skądinąd słusznie kojarzą się z niewielkim stopniem skomplikowania, więc wzywanie fachowca nie ma większego sensu. Dlatego warto wiedzieć, jak rozwiązać poszczególne problemy samodzielnie. W Internecie nie brakuje sprawdzonych, czytelnych poradników. W tym miejscu zebraliśmy najważniejsze wskazówki. Dowiedz się, jak wymienić łańcuszek, żyłkę lub cały mechanizm ukryty w kasecie.

Wymiana sznurka w rolecie mini lub kasetowej

Ta porada sprawdzi się między innymi w przypadku rolet mini, z zewnętrznym mechanizmem. Wtedy nie trzeba nawet zdejmować rolety z okna, choć warto to zrobić dla własnej wygody. Aby wyjąć stary, pęknięty sznurek, wystarczy wypiąć złączkę. Następnie należy przyłożyć mowy do zębatki w mechanizmie. Podczas kręcenia kołem zębatym (np. za pomocą śrubokręta) powinno się zachować precyzję i spokój. Gdy sznurek jest już przełożony, trzeba dołożyć złączkę i… gotowe! Jeżeli posiadasz roletę w kasecie, zdjęcie rolety z okna jest nieuniknione. Niektóre z nich bywają przyklejane na stałe i nie mają tzw. listwy nośnej do wypięcia. W takiej sytuacji na zewnątrz należy wyjąć również rurę i tkaninę rolety. Wyciąganie mechanizmu może przysporzyć problemów niecierpliwym osobom. Delikatność pomaga więc w ochronie rolety przed zniszczeniem. Za pierwszym razem jest to wyzwanie – później wchodzi w nawyk.

Wymiana żyłki w rolecie

Pierwszym krokiem podczas wymiany żyłki jest sprawdzenie, jak została zainstalowana przy górnym uchwycie, od którego zależy mocowanie (podczas gdy siła naciągu to zadanie dolnego uchwytu, o czym warto pamiętać, aby rozumieć działanie rolety). Wracając do żyłki, która się zerwała i wymaga wymiany – znajdź jej mocowanie i wtedy ją wyciągnij. Następnie weź nową żyłkę, przygotuj supeł na końcu i przełóż przez uchwyt z charakterystycznym oczkiem. To tyle – jak widać, wezwanie fachowca i w tym przypadku nie było konieczne.

Wymiana mechanizmu rolety

Niezależnie od tego, czy roleta wymagająca wymiany mechanizmu wisi bez obudowy, czy posiada kasetę, i tak trzeba ją zdjąć z okna. W przypadku rozwiązania typu mini należy ją ściągnąć z haczyków lub obluzować żyłkę. Rozkręcanie mechanizmu nie jest najtrudniejsze. Mianowicie trzeba zdjąć osłonki i odkręcić, tak aby wyciągnąć mechanizm z rury. Następnym krokiem jest rozpięcie złączki i wyciągnięcie łańcuszka. Należy nałożyć go na wstawiany, nowy mechanizm. Prawidłowe nawinięcie nie powinno być problemem po lekturze wcześniejszych fragmentów poradnika.

Spokojna naprawa krok po kroku

Trafne porady znajdziesz także na specjalistycznych forach lub usłyszysz w konsultacjach z producentami i dystrybutorami konkretnych rolet. Czasami warto zadać kilka pytań, zanim przejdzie się do demontażu i rozkręcania rolety w kasecie. Szkoda byłoby pogłębić problem zamiast rozwiązać go w prosty sposób. Zachęcamy do kupowania wysokojakościowych rolet na wymiar, ściśle dopasowanych do potrzeb w danym pomieszczeniu i rozmiaru okna. Im lepsze rozwiązania, tym większa pewność, że roleta sprawdzi się przez lata bez zbędnych usterek. W przypadku poważniejszych awarii warto rozważyć wezwanie fachowca lub kupno i montaż nowych rolet. Jednak podstawowe zniszczenia, jak zerwany łańcuszek, urwana żyłka czy pęknięty mechanizm można z powodzeniem naprawić samodzielnie, do czego zachęcamy. Nowa, domowa umiejętność z pewnością nie zawadzi i w dłuższej perspektywie przyniesie wiele satysfakcji.