Interesuje Cię założenie nowych rolet w oknie? Świetna decyzja, czasem warto odświeżyć wnętrze lub po prostu wstawić nowy, lepszy model. Pamiętaj jednak o prawidłowym demontażu. Pominięcie tak istotnego elementu może skutkować poważnymi konsekwencjami dla estetyki i działania okna. Na szczęście demontaż rolety w kasecie nie jest trudnym zadaniem. W tym wpisie przedstawiamy prostą metodę – krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

Czego NIE robić

Zacznijmy od najczęściej popełnianych błędów, które niosą za sobą negatywne konsekwencje. Po pierwsze, jak w przypadku każdego demontażu, należy postawić na absolutny spokój. Cały proces nie zabiera wiele czasu, więc denerwowanie się bez powodu i nieprzemyślane używanie siły nie ma sensu. Skoro roleta chowa się w kasetce, kasetka musi być przytwierdzona do okna. I teraz przechodzimy do dość istotnej kwestii. Otóż kasetka może być przymocowana klejem lub śrubkami. Jeżeli widzisz śrubki, bez sięgnięcia po śrubokręt raczej nie ma co myśleć o prawidłowym demontażu. Z kolei do odklejenia kasetki nie potrzebujesz żadnych narzędzi. Dlaczego warto podejść do demontażu na spokojnie, a nie wyrywać niepotrzebny już element na siłę? Odpowiedź jest prosta: chodzi o to, żeby okno zachowało nienaganny wygląd i jednorodną strukturę. Dlatego pamiętaj o delikatności i nie spiesz się z demontażem. W kilka minut jesteś w stanie przeprowadzić go niczym profesjonalny fachowiec, nie używając do tego specjalistycznych narzędzi i nie ryzykując uszkodzenia okna. Ciekawy materiał znajdziesz również pod adresem: https://rollcenter.pl/blog/co-zrobic-jak-roleta-sie-krzywo-nawija/ Miej na uwadze również bezpieczeństwo. Oderwana kasetka może przypadkowo uszkodzić ciało, a także zarysować meble lub szybę. Oczywiście, to najczarniejszy z czarnych scenariuszy, ale lepiej dmuchać na zimne, żeby później nie żałować.

Odklejanie kasety z roletą – łatwy i szybki demontaż

Jeśli kaseta jest przyklejona do okna i stawia opór – dobrze świadczy to o poprzednim montażyście. To naturalne, że element nie odkleja się za dotknięciem ręki. Dlatego postaraj się najpierw wyczuć, jakiej mocy użyć. Lekko poruszaj roletą po w obie strony, potem szarpnij – zdecydowanie i pewnie. Kasetka powinna odejść od okna bez większych problemów. Na pewno zostaną śladowe ilości kleju. Nie przejmuj się. Chociaż w tym momencie nie wyglądają estetycznie, za chwile ich nie będzie. Zawczasu przygotuj specjalny preparat, benzynę ekstrakcyjną lub podobną substancję, która skutecznie usunie klej, a nie pozostawi śladów na oknie. Na pewno znajdziesz coś w piwnicy, garażu, u sąsiada, a jeśli nie, to przecież istnieją specjalistyczne sklepy czy dyskonty budowlane. Usuń klej i oczyść powierzchnię okna – teraz możesz myśleć o montażu nowej kasetki do rolety!

Najłatwiejszy demontaż – kasetka na śruby

Jeżeli kasetka była przykręcona do okna na śruby, chyba nie potrzeba szerszych wyjaśnień, prawda? Wystarczy dobrać odpowiedni śrubokręt i spokojnie odkręcić element od okna. Przysłowiowa bułka z masłem... i to bez konieczności usuwania kleju! Podsumowując, demontaż rolety w kasecie nie należy do najbardziej skomplikowanych czynności. Praktycznie każdy, mając odrobinę wolnego czasu, może zrobić to samodzielnie. Wystarczy pamiętać o spokoju i dokładnym oczyszczeniu okna. Nie chcesz przecież, żeby zostało naruszone lub lekko zniszczone przed montażem nowych, eleganckich rolet, prawda?