Rodzaje tkanin stosowanych w roletach Rolety spełniają zwykle dwa podstawowe zadania: chronią pomieszczenie przed promieniami słonecznymi i nagrzewaniem mieszkania oraz zapewniają oczekiwaną intymność domownikom. Najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie kompromisu pomiędzy odpowiedniej jakości materiałem, funkcjonalnością oraz estetyką. Wybór odpowiedniej tkaniny stanowi podstawę podczas zakupu rolet. Konieczne jest określenie oczekiwań klienta i funkcji, jak mają spełniać rolety na wymiar w danym pomieszczeniu. W przypadku domów wolnostojących, które nie są osłonięte drzewami, konieczne będzie takie dobranie tkaniny, jaka zminimalizuje ilość wpadającego do wnętrza światła. W domkach szeregowych czy blokach, istotne stanie się ukrycie przed spojrzeniami sąsiadów. Zwarta zabudowa nie dopuszcza bowiem tak wiele słońca, jak w przypadku budynków na uboczu, gdzie otwarte przestrzenie generują sporą ilość światła i w konsekwencji ciepła dostającego się do wnętrza.  

Tkaniny półptransparentne  W domu znajdują się jednak także takie pomieszczenia, które wręcz wymagają ukrycia. Domownicy chcą się czuć w takich miejscach swobodnie i naturalnie, zachowując prywatność. Mowa tu np. o sypialni czy łazience. Do tego rodzaju wnętrz dedykuje się tkaniny półtransparentne.   Na specjalne życzenie klientów do miejsc, które muszą być chronione przed światłem słonecznym, poleca się tkaniny podgumowane BlackOut. Są doskonałym rozwiązaniem na upalne i ciepłe dni, ponieważ dają efekt 100% zaciemnienia.  

Tkaniny typu dzień i noc Jakiś czas temu na rynku pojawiły się także tkaniny typu dzień i noc, które są bardzo praktycznym rozwiązaniem. Zapewniają możliwość regulowania ilości światła wpadającego do wnętrza. To zdecydowany hit sprzedażowy. Roletę można dostosowywać do potrzeb domowników w zależności od nasilenia źródła światła, pory roku i dnia. Nie zapominajmy, że świtało leczy. Promienie słoneczne przestają świecić z dużym nasileniem głównie w miesiącach zimowych, co może zmieniać nasz nastrój i samopoczucie. Istnieje możliwość manipulowania światłem w zależności od naszych oczekiwań, choćby poprzez montaż rolety dzień i noc, lub każdej inne, spełniającej ścisłe wymagania klienta. Dobrze jest mieć na uwadze, że liczy się nie tylko estetyka, ale także faktura i praktyczne zastosowanie danej tkaniny.  Roleta o dużym stopniu zaciemnienia będzie chronić pomieszczenie przed światłem, a poziom prześwitu tkaniny ogranicza widoczność.

Przeczytaj także: https://rollcenter.pl/blog/jaki-kolor-rolet-wybrac/