Kolor rolet wybieramy przede wszystkim pod kątem estetyki, ale nie warto zapominać, że duże znaczenie ma kwestia dostępu światła. Które rolety najlepiej chronią przed słońcem? Weźmy pod uwagę wszystkie najważniejsze kwestie w tym temacie.

Wybór rolet – na co zwrócić uwagę? 

Kwestia ochrony przed słońcem jest bardzo ważna, ale nie można zapominać o zwracaniu uwagi na pozostałe informacje. Na pewno interesuje Cię kolor, ważny jest materiał z jakiego rolety są wykonane, a także jego grubość. Chociaż zawsze możesz zmienić rolety, w praktyce to decyzja przynajmniej na kilka lat. Nie warto podejmować jej pochopnie. Skuteczna ochrona przed intensywnym nasłonecznieniem interesuje praktycznie każdego, kto wybiera rolety okienne do domu, mieszkania, biura czy obiektu użyteczności publicznej.

Jasny kolor rolet – dlaczego warto?

Nie bez powodu jasne odcienie rolet cieszą się szczególnym powodzeniem. Są bardzo estetyczne i delikatne, pasują do klasycznego, jak i minimalistycznego wystroju. Stylowe, dające wrażenie większej przestrzeni w pomieszczeniu, zdecydowanie mają prawo się podobać.

Ważną cechą jasnych rolet jest odbijanie światła, co oznacza, że się nie nagrzewają. Jednocześnie trudno nimi zaciemnić pomieszczenie, ponieważ są przepuszczające. Słońce, księżyc w pełni, lampy uliczne – te wszystkie źródła światła są widoczniejsze właśnie przez rolety w jasnym kolorze.

Pamiętaj również o czyszczeniu. Oczywiście na wszystkich roletach osadza się brud i każdą można oczyścić, ale jest on na co dzień bardziej zauważalny właśnie na jasnych modelach. Owady, plamy, zacieki i inne niepożądane widoki nie rzucają się tak w oczy na ciemnej rolecie.

Jasne rolety warto więc dobierać przede wszystkim do pomieszczeń, które nie są narażone na dużą ekspozycję słoneczną (np. pokoje z oknami na północ), jak również wtedy, gdy po prostu lubimy nasłonecznione przestrzenie, nie potrzebujemy ciemności, by dobrze czuć się w czterech ścianach.

Aranżacja okien – postaw na ciemne rolety

W przeciwieństwie do jasnych, ciemne rolety przyciągają i wchłaniają energię słoneczną. Z drugiej strony, pozwalają bardziej osłonić wnętrze pomieszczenia od nadmiaru światła. Wiele osób ceni rolety na okna w takich kolorach, jak brązowy, czerwony, fioletowy czy granatowy, ponieważ nadają wnętrzu charakteru i wyróżniają się na tle, zazwyczaj białych, okien. Nowoczesne, minimalistyczne wnętrza z odpowiednio dobraną, ciemną roletą, prezentują się nad wyraz oryginalnie.

Rolety zaciemniające – ochrona przed słońcem

Jak wspomnieliśmy, ciemne rolety okienne szybciej nagrzewają się na słońcu. W sypialniach, na poddaszach czy w biurach nie jest to zbyt pożądana cecha. Na szczęście, istnieją nowoczesne możliwości zapobiegania temu niechcianemu efektowi ubocznemu.

Wystarczy zamówić rolety ze specjalną warstwą ochronną, której rolą jest odbijanie światła słonecznego, nawet jeżeli materiał ma ciemny kolor. Wybór takich modeli rolet jest coraz większy, a naprawdę warto rozważyć taki zakup. W końcu temperatura w pomieszczeniu zależy nie tylko od rodzaju ogrzewania czy szczelności okien.

Rolety ciemne czy jasne – jakie wybrać? 

Podsumowując, ciemne rolety znacznie lepiej chronią przed dostępem słońca, ale bardziej się nagrzewają. Odwrotnie jasne – te przepuszczają dużo światła, ale odbijają energię słoneczną. Rozwiązaniem jest zamówienie rolet z dodatkową warstwą odbijającą promienie niezależnie od koloru rolet. Rolety zaciemniające świetnie sprawdzają się w ochronie przed słońcem. Udanych zakupów!