Projektując wnętrze wyremontowanej lub nowej kuchni, zdecydowałeś, że rolety sprawdzą się lepiej niż firany. Nie wiesz jednak, czym się kierować podczas wyboru i szukasz odpowiedzi na pytanie, jakie rolety wybrać do kuchni. Poznaj czynniki, które warto wziąć pod uwagę.

Sposób odsłaniania

Zacznijmy od najpraktyczniejszej kwestii. Otóż w kuchni codziennie pojawia się wiele zapachów, często tak intensywnych, że jedyne, co pozostaje, to jak najszybsze wywietrzenie. Dlatego rolety, którymi zasłaniasz okno kuchenne, nie powinny przeszkadzać w czynności otwierania i zamykania skrzydła. Pod tym względem doskonale spisują się rolety w kasecie z prowadnicami dzięki czemu nie opadają podczas uchylania okna. Choć prezentują się zwyczajnie, nie mają sobie równych, jeśli chodzi o właściwości użytkowe. Przecież często otwierasz okna i nie lubisz, gdy coś opada Ci na twarz lub ogranicza cenną kuchenną przestrzeń, prawda?

Materiał

Zapewne w żadnym innym pomieszczeniu nie pojawia się tyle zanieczyszczeń, co właśnie w kuchni. Tłuszcz, wilgoć, kurz, odpryski – to wszystko osiada nie tylko na ścianach, ale również na oknach, a co za tym idzie, zamontowanych roletach okiennych. Ich regularne czyszczenie jest więc bardzo ważne. Tu pojawia się kwestia doboru materiału, która jest kluczowa pod kątem przeciwdziałania rozwojowi szkodliwych grzybów i drobnoustrojów. Wybierając materiał, z jakiego wykonano rolety do kuchni, patrz bardziej na cechy praktyczne, a nie estetyczne. Choć zamszowe i bambusowe rolety mają wielu zwolenników, to właśnie poliestrowe, „zwyczajne” modele rolet najłatwiej się czyści. W przypadku wielu plam wystarczy je przetrzeć gąbką lub szmatką.

Estetyka

Gdy projektujesz kuchnię, chcesz, żeby prezentowała się ładnie. To zupełnie zrozumiałe. Problem w tym, że często musisz decydować między estetyką a praktycznością. Jeżeli jednak poświęcisz dużo czasu na poszukiwanie dobrych rolet na okna, nawet wśród poliestrowych modeli znajdziesz te stylowe i warte pochwały za wygląd. Pamiętaj o wyborze odpowiedniego koloru i odcieniu.

Oświetlenie i temperatura

Rolety okienne pozwalają prześwitywać promieniom w różnym stopniu. Zwróć uwagę, od jakiej strony jest zamontowane okno. Jeżeli od południa – pomieszczenie będzie się intensywnie nagrzewać, a przy okazji dużą część dnia naturalnie rozświetlać. Doborem rolety w odpowiedniej barwie skorygujesz efekt nasłonecznienia pod kątem Twoich potrzeb i upodobań. Ciekawym pomysłem są również modele znane jako rolety dzień noc, zebra czy duo. W swoim działaniu przypominają nieco żaluzje, umożliwiając regulację oświetlenia bez konieczności podnoszenia.

Na marginesie – rolety czy firany

Szczególnie dla stylistycznych tradycjonalistów roleta jest nie do przyjęcia, a przynajmniej w kuchni. Z praktycznego punktu widzenia koronkowy materiał niespecjalnie zdaje egzamin, szczególnie jeżeli niezbyt przepadamy za częstym praniem. Firany słabo komponują się zaś z nowoczesnymi kuchniami, a takich coraz więcej. Choć ostateczny wybór jest kwestią gustu, nie da się ukryć, że roleta okienna ma jednak wiele praktycznych przewag nad firaną. Odpowiednio dobrana, zapewnia prawidłowy dopływ światła, zasłania, co trzeba, łatwo się pierze i świetnie pasuje do kafelków, urządzeń czy mebli kuchennych.