Zastanawiasz się jakie rolety dachowe wybrać? Wbrew pozorem nie jest to oczywista kwestia, dlatego poszukujesz rzetelnych informacji na ten temat. Znajdziesz je w niniejszym artykule, który odpowiada na pytanie, jakie rolety nadają się do okien dachowych.

Osłona okien od zewnątrz

Zacznijmy od modeli służących do zasłaniania okna od zewnętrznej strony. Niezłym rozwiązaniem są rolety zewnętrzne wykonane z aluminium. Najlepszy efekt estetyczny zapewnia model o identycznym kolorze co okno. Zwróć uwagę na technologiczne detale, które zmniejszają ubytki ciepła, a przez to utrzymują temperaturę we wnętrzu. Rolety zewnętrzne można zwijać do kasety umieszczonej również na świeżym powietrzu. Ruch jest możliwy dzięki prowadnicom, ale pamiętaj: do ich prawidłowego działania potrzebna jest regularna konserwacja, a także czyszczenie i smarowanie nawet co kilka miesięcy. Co istotne, rolety zewnętrzne są dopasowywane do okien uchylno-obrotowych i obrotowych. Nowoczesne modele posiadają lamelki do ustawiania optymalnego kąta i sterowanie zdalne, np. za pomocą pilota. W zaawansowanych wariantach dodaje się czujniki, które wykrywają np. niską temperaturę czy oblodzenie. Ciekawym rozwiązaniem jest też montaż zewnętrznych markiz z syntetycznego materiału. Odpowiedni splot gwarantuje przepuszczalność powietrza i światła według upodobań i potrzeb. Daje to również efekt akustyczny – wygłuszenie deszczu bębniącego o szybę (nie każdy lubi ten dźwięk, choć dla wielu jest przyjemny).

Rolety wewnętrzne – jak wybrać

Rolety wewnętrzne w wielu przypadkach pełnią rolę dekoracyjną, więc ładne plisy okienne zdają egzamin. Z kolei rolety zaciemniające są pożądane w pomieszczeniach, gdzie kontrola oświetlenia jest szczególnie ważna, np. pokoikach dziecięcych. Zwracaj uwagę na rozmiar pokoju i wysokość dachu. Gdy do okna ciężko dosięgnąć, najlepiej poszukiwać technologii zdalnego lub automatycznego sterowania. To zwiększa koszty, ale odwdzięcza się praktycznym zastosowaniem. Podsumowując, przed podjęciem ostatecznej decyzji, jakie rolety wybrać do okien dachowych na poddaszach, weź pod uwagę następujące kwestie:
  • kolor okna, wnętrza i wyposażenia pomieszczenia;
  • charakter pomieszczenia – sypialnia, gabinet, strych, kuchnia itd.;
  • czy zależy Ci bardziej na estetycznych, czy praktycznych względach;
  • trwałość materiału;
  • sposób otwierania lub zmiany kąta rolety.
Nie bój się zainwestować w ochronę okien. Podejmij dobrą decyzję, weź pod uwagę wymienione czynniki, zasięgnij opinii specjalistów i kup najlepsze rolety okienne na lata!