Alergia na kurz, roztocza, pyłki, czy sierść zwierząt dotyka coraz większej liczby osób i niestety skutecznie utrudnia codziennie funkcjonowanie. Co więcej, jedna na dziesięć osób boryka się także z alergiczną nadwrażliwością na światło słoneczne. Lekarstwa przypisane przez alergologa to podstawa, jednak tutaj warto także zadbać o swoje codzienne, bezpośrednie otoczenie. Jeśli jesteś alergikiem, zrezygnuj z dywanów i dywanowych wykładzin, a z okien pokoju dziennego i sypialni usuń gromadzące kurz firany i ciężkie zasłony. Postaw na rolety – najlepsze rozwiązanie dla alergika.

Dlaczego warto wybrać rolety? W czym są lepsze od zasłon i żaluzji?

Ponieważ to ciężkie firany i zasłony oraz raczej trudne w czyszczeniu żaluzje gromadzą kurz w naszym bezpośrednim, domowym otoczeniu, jako alergik powinieneś po prostu z nich zrezygnować. Ograniczenie ilości rzeczy, które przyciągają alergeny, z pewnością skutecznie pomoże Ci w dbaniu o swoje lepsze samopoczucie. A czym przysłonić okna, jeśli nie zasłonami? W tej sytuacji warto sięgnąć po rolety – idealne rozwiązanie do każdego wnętrza.

Jakie rolety będą najlepsze dla alergika? W tym przypadku sprawdzą się z pewnością rolety w kasecie – zwinięty w kasecie materiał jest chroniony przed kurzem i nie brudzi się w ciągu dnia, kiedy roleta nie jest w pełni użytkowana. Wybierając rolety do pokoju alergika, warto sięgnąć także po modele wykonane z wytrzymałych materiałów, odpornych na częste czyszczenie, zarówno na sucho, jak i mokro. Rolety wykonane z materiałów syntetycznych będą dobrą opcją, zapewniającą możliwość częstego czyszczenia bez narażania rolety na uszkodzenia, czy zniekształcenia.

Wybierając rolety zawsze, bez względu na ich przeznaczenie, sięgaj po sprawdzone rozwiązania dostarczane przez polskich producentów. W ten sposób zyskujesz gwarancję zastosowania bezpiecznych, atestowanych materiałów.

Jak zadbać o rolety dla alergików?

O tym, jak prawidłowo dbać o rolety pisaliśmy m.in. w artykule Czyszczenie rolet - jak wyczyścić rolety materiałowe? Tak, jak w przypadku wszystkich elementów wyposażenia pokoju alergika, tak i tutaj należy systematycznie pozbywać się kurzu, zawierającego w sobie roztocza i pyłki roślin. Do codziennej pielęgnacji rolety wystarczy mokra ściereczka lub gąbka, którą należy przecierać nie tylko tkaniny, ale i części plastikowe rolety (mechanizmy zwijania i rozwijania). Do wody możesz ewentualnie dodać niewielką ilość detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Jeśli na rolecie zgromadzi się więcej kurzu (np. podczas dłuższej, wakacyjnej nieobecności), zanim przystąpisz do jej wycierania, powinieneś ją najpierw odkurzyć – przy użyciu odkurzacza i specjalnej końcówki ze szczoteczką.

Alergia na słońce – czy rolety mogą Ci pomóc?

Alergiczna nadwrażliwość na światło słoneczne to problem, który często trudno rozwiązać nawet farmakologicznie. Jednak jak się okazuje, zamontowanie odpowiednich rolet w oknach pokoju alergika może przynieść ogromną ulgę. Jakie rolety będą najlepszym rozwiązaniem? To m.in. rolety zaciemniające, a zatem wykonane z materiału odpowiednio podgumowanego, co pozwala uzyskać pożądany efekt zaciemnienia, nawet w bardzo nasłonecznionych pomieszczeniach. Rolety tego typu dostępne są jako rolety w kasetach, zatem stanowią propozycję, idealnie odpowiadającą potrzebom alergika.

Jeśli pokój nie jest narażony na intensywne nasłonecznienie, jednak chcesz ograniczyć ilość promieni słonecznych, jakie wpadają do jego wnętrza, doskonałą propozycją będą rolety Dzień i Noc. Rolety tego typu składają się z dwóch rodzajów poziomych pasów – jedne przepuszczają promienie słoneczne, a drugie nie. Dzięki temu pozwalają na płynną regulację dostępu światła oraz intensywności nasłonecznienia pomieszczenia.

Jeśli cierpisz na alergiczną nadwrażliwość na światło słoneczne, dobrym rozwiązaniem będą także standardowe rolety materiałowe w kasecie, jednak wykonane z materiału o grubszym splocie oraz w ciemniejszych odcieniach. Kolory pastelowe, biel, ecru, czy beże nie zdadzą tutaj egzaminu. Dobrym wyborem będzie z kolei granat, bordo, lub ciemna zieleń.