O tym, że rolety to idealne rozwiązanie, jeśli chcemy ochronić się przed nadmiarem słońca w ciągu dnia i spojrzeniami z zewnątrz po zmroku, wiedzą chyba wszyscy. Wiemy także, że odpowiednio dobrane rolety zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza w upalne, letnie dni. Nie wszyscy jednak poznali właściwości termiczne rolet, które sprawdzają się także jesienią i zimą. Właściwie dobrane rolety zatrzymują ciepło, dostarczając nam tym samym komfortu i pozwalając nieco zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jakie rolety będę w tym przypadku najlepsze? Podpowiadamy.

Rolety chronią przed zimnem lepiej niż tradycyjne zasłony

Funkcję ochrony przed światłem słonecznym, czy spojrzeniami przechodniów na ulicy całkiem dobrze spełnią tradycyjne zasłony materiałowe. Czy jednak opcja ta sprawdzi się także w sytuacji, gdy zależeć nam będzie na utrzymaniu w pomieszczeniu komfortowej temperatury? Otóż nie. Optymalną izolację termiczną pomogą nam zapewnić rolety.

Okna to standardowo miejsca budynku, które generują znaczne straty ciepła. W ten sposób nie tylko odczuwamy dyskomfort związany z chłodem, ale i musimy liczyć się z wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Osłona okien w formie właściwie dobranych rolet z powodzeniem zatrzyma ciepło wewnątrz mieszkania, domu, czy biura. Do wyboru mamy rolety zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Jednak jedynie druga wymieniona opcja dostarczy nam, poza właściwościami izolującymi i chroniącymi przed światłem, walorów estetycznych i dekoracyjnych. Nowoczesne rolety kreują wyjątkowy klimat i styl wnętrz. Dla zwolenników tradycyjnych zasłon materiałowych mamy jednak dobrą wiadomość – rolety i zasłony mogą tworzyć naprawdę zgrany, estetyczny duet. Pisaliśmy o tym m.in. w artykule Jak łączyć rolety z zasłonami.

Jakie rolety zatrzymują ciepło? 

Aby roleta dobrze chroniła nas przed zimnem, musi spełniać kilka istotnych warunków. Po pierwsze, roleta o właściwościach termoizolacyjnych musi być wykonana z odpowiednio grubego materiału. Ponadto, wykorzystany materiał powinien być przewiewny, w taki sposób, aby wykluczyć ryzyko powstawania wilgoci. Zapewnienie właściwej wentylacji zapobiegnie tzw. poceniu się okien. Materiał, z jakiego wykonana zostanie roleta chroniąca przed zimnem, powinien składać się z podwójnych tkanin, tkanin podgumowanych lub też tkanin ze specjalną powłoką aluminiową. Tego typu rozwiązania gwarantują pełne zaciemnienie, a zatem 100% ochrony przed nadmiarem słońca. Rolety tego typu sprawdzą się także jako niezawodna izolacja okien w mroźne, zimowe dni.

Najpopularniejsze rolety, które skutecznie chronią przed zimnem to rolety podwójne o strukturze plastra miodu (plisy), rolety typu blackout (z aluminiową powłoką), rolety rzymskie oraz rolety termiczne podgumowane.

Rolety termiczne – przyjemna temperatura w chłodne dni

Rolety termoizolacyjne zapewniają przyjemny chłód wewnątrz pomieszczeń w upalne, letnie dni i dbają o komfortowe ciepło mroźną zimą. Dzięki odpowiednio grubej dodatkowo podgumowanej tkaninie, rolety tego typu wspomagają utrzymywanie optymalnej temperatury. Zatrzymując ciepło, dbają nie tylko o naszą wygodę, ale również znacząco wpływają na obniżenie kosztów ogrzewania – oszczędności energii cieplnej sięgają nawet 50%.

Wybór termoizolacyjnych materiałów, zarówno w zakresie wzorów, jak i wariantów kolorystycznych, jest naprawdę szeroki. Bez trudu można zatem dobrać roletę, która ochroni przed zimnem, będąc jednocześnie oryginalną ozdobą wybranego wnętrza. Ponadto, montaż rolet termicznych należy do wyjątkowo szybkich i prostych w realizacji.

Rolety plisowane zatrzymają ciepło na wszystkich typach okien

Plisy możemy zamontować na oknie każdego typu, także balkonowym, tarasowym, czy też dachowym, które, jak wiadomo, w szczególności naraża pomieszczenia poddasza na straty ciepła. Co więcej, rolety plisowane nie tylko efektownie się prezentują, ale i są niezwykle funkcjonalne. Pozwalają m.in. na wielopłaszczyznowe zasłanianie okna – swobodnie zasłonimy tutaj górę, dół lub jedynie środek okna. Co więcej, w mroźne dni plisy sprawdzą się, jako skuteczna izolacja termiczna. Fałdy rolety wykonane z materiałów o właściwościach termoizolacyjnych zatrzymają ciepło wewnątrz pomieszczeń podczas chłodniejszych pór roku. Z kolei latem skutecznie ochronią przed nadmiernym nagrzewaniem się i nasłonecznieniem wnętrz.

Podobnie jak rolety termiczne, plisy dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, a ich wykonanie na wymiar pozwala perfekcyjnie dopasować rolety do wymiarów okna. Dzięki temu efekt nie tylko doskonale się prezentuje, ale i skutecznie zmniejsza straty energii cieplnej w pomieszczeniach domu, mieszkania, czy też biura.