Aranżując dom lub mieszkanie zależy Ci na dopięciu wszystkich szczegółów, zastanawiasz się pod kątem wszelkich detali. Nic dziwnego, przecież od tych decyzji zależy, czy uda Ci się osiągnąć satysfakcjonujący efekt wizualny, a przede wszystkim – wysoki komfort życia. Zapraszamy do lektury wpisu, w którym zastanawiamy się nad zaletami zarówno plis, jak i rolet okiennych.

Plisy – nowa jakość zaciemniania pomieszczeń

Plisy charakteryzują się sporymi możliwościami dopasowania. Można powiedzieć, że wymykają się schematom, ponieważ są w stanie zasłaniać tylko wybrany fragment okna – środek, dół lub górę. Po co nam tak nietypowa cecha? Otóż z wielu powodów może nam zależeć wyłącznie na zaciemnieniu niewielkiego fragmentu okna, np. z uwagi na intensywne słońce, a jednocześnie nie chcemy tracić dostępu do naturalnego światła. To w zupełności możliwe dzięki specjalnym profilom, których nie przytwierdza się do samej ramy okna. Sekretem są prowadnice, które ułatwiają dowolne przesuwanie, zgodnie z bieżącymi potrzebami. Dzięki temu plisy pasują praktycznie do każdego okna, nawet tego o niestandardowych kształtach (a przecież zdarzają się okna okrągłe czy trójkątne). Plisy są obracalne o 90 stopni, to kolejna innowacja względem bardziej tradycyjnych żaluzji i rolet. Plisowany materiał może mieć różny kolor, jak i fakturę. W zależności od indywidualnej decyzji, można dobrać kolor i wariant mniej lub bardziej przepuszczający światło. To bardzo ważne, ponieważ nie każdy lubi słońce i odwrotnie. Z drugiej strony odpowiednio dobrana plisa może świetnie sprawdzić się na przykład w łazience, gdzie ze zrozumiałych względów zależy nam na nieustannym zachowaniu intymności, a jednocześnie oświetleniu. Można bowiem znaleźć takie plisowane materiały, które nieustannie zasłaniają widok, ale przepuszczają dużą ilość naturalnego światła. To oryginalniejsze rozwiązanie, niż na przykład folia naklejana na szybę. Poza tym, plisa nie wymaga montażu zasłon czy firanek. Plisy wyznaczają nowoczesne trendy, są stosunkowo nową i nieznaną formą zaciemniania pomieszczeń. Cieszą się rosnącą popularnością, co przekłada się na coraz większą dostępność interesujących propozycji dużej ilości firm. Plisa ma wiele zalet, ale trzeba umiejętnie je wykorzystać. Przejdźmy jednak do wad – nie ma bowiem rozwiązań idealnych. Na szczęście, minusów nie da się wyliczyć zbyt wiele, choć z drugiej strony są one zasadnicze. Plisy, w porównaniu do żaluzji czy rolet, są po prostu droższą technologią. Poza tym, o ile łatwo wybrać ciekawy kolor samego materiału, o tyle trudno uznać, że istnieje cała paleta barw prowadnic. To oznacza, że w którymś momencie pojawia się konieczność pójścia na wizualny kompromis.

Rolety – cały czas podstawowy wybór dla wielu

Czy wiesz, że rolety były tworzone już w starożytności, a konkretnie przez Egipcjan? Po dziś dzień cieszą się one uzasadnioną popularnością. W Polsce przez całe dekady jedynym wyborem były zasłony, firany, nieco później żaluzje. Gdy na rynku pojawiły się nowoczesne rolety okienne, wiele osób od razu przestawiło się na ich użycie. Przyjrzyjmy się im bliżej. Rolety są tworzone z rozmaitych materiałów, począwszy od syntetycznych (poliestru, polamidu) po naturalne (len, bawełna). To oczywiście przekłada się na ich cenę. Niezależnie jednak od rodzaju włókna, producenci i tak ostatecznie zabezpieczają powierzchnię przed wilgocią, zabrudzeniami, odkształceniami czy płowieniem. Na roletę działa przecież wiele niekorzystnych czynników. Co ciekawe, istnieją również estetyczniejsze i oryginalniejsze warianty, takie fałdowane rolety weneckie czy składające się w harmonijkę rolety rzymskie. Standardowe rolety przypadną do gustu przede wszystkim minimalistom, choć prawdą jest, że na rynku znajdzie się całe mnóstwo kolorów. Nowoczesne technologie sprawiają, że zdarzają się rolety, które odbijają światło na zewnątrz, nie nagrzewając się nawet w przypadku ciepłych barw. Znajdziesz także rolety dzień noc, które przypadły do gustu wielu osobom. Rolety są mniej „elastyczne” w porównaniu do plis, można je instalować według określonego schematu. Są także bardzo popularne i trudno uzyskać dzięki nim szczególnie oryginalny efekt. Niemniej jednak, dzięki unowocześnieniu ich produkcji, są coraz lepsze. Co wybrać – plisę czy roletę? Jak widać oba rozwiązania mają plusy i minusy, ale w podjęciu ostatecznej decyzji pomagają raczej zalety. Wszystko zależy od tego, jaki efekt pragniesz uzyskać.