Łazienka to miejsce, gdzie możesz pozwolić sobie na chwilę relaksu i odpoczynku lub szybki poranny prysznic przed wyjściem do pracy. Nic więc dziwnego, że zależy ci na jak najwyższym poczuciu komfortu i intymności. Aby je osiągnąć, wystarczy zadbać o odpowiednie rolety, które nie tylko pozwolą ci na chwile z samym sobą, ale również urozmaicą wygląd każdej łazienki, nadając jej unikalnego charakteru. Jakie są najlepsze rolety do łazienki? Podpowiadamy.

Roleta do łazienki zapewniająca komfort i intymność

Główną funkcją, jaką pełnią rolety łazienkowe jest zapewnienie spokoju i intymności podczas kąpieli i zabiegów pielęgnacyjnych. Dokonując wyboru, musisz więc zwrócić przede wszystkim uwagę na rodzaj tkaniny, z której została wykonana osłona okienna. W większości łazienek najlepiej sprawdzają się rolety z tkaniny zaciemniającej lub w ciemniejszych odcieniach, które są mniej prześwitujące, a co za tym idzie bardziej komfortowe. Więcej o ich cechach piszemy w artykule Zalety rolet zaciemniających.

Pamiętaj, że rolety w jasnych kolorach prezentują się estetycznie oraz dodają świeżości całemu pomieszczeniu, jednak bardzo często są lekko prześwitujące. Powoduje to, że przy zapalonym świetle z zewnątrz będą widoczne ruchy oraz kontury ciała, czego każdy z nas wolałby uniknąć. Znacznie lepszym wyborem będą minirolety do łazienek lub plisy, które łatwo dostosujesz do swoich potrzeb. Dają one możliwość regulacji wpadania światła od góry, co zabezpiecza przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, a jednocześnie umożliwia kąpiel w blasku promieni słonecznych. Możliwość wpuszczenia do wnętrza łazienki światła dziennego z pewnością docenią zwłaszcza kobiety, które wykonują tam codzienny makijaż.

Jakie rolety do łazienki – dobór właściwego materiału

Rolety łazienkowe niemalże nieustannie narażone są na niesprzyjające czynniki, z których najważniejsza jest duża wilgotność powietrza oraz wysoka temperatura. Pryskająca woda oraz ciepło stwarzają optymalne warunki do rozwoju bakterii i grzybów, co szybko powoduje nieestetyczny nalot na nieprawidłowo dobranych materiałach. W większości przypadków pojawia się on w rogach oraz pod aluminiową ramą i kasetą ukrywającą roletę. Sprawna wentylacja nie zawsze rozwiązuje ten problem, dlatego warto regularnie czyścić te elementy.

Rolety do łazienki muszą więc być nie tylko zaciemniające, ale również wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Stosunkowo popularnym materiałem, który bez problemu utrzymasz w pożądanym stanie, jest poliester. Jest on nie tylko odporny na rozwój grzybów i pleśni, ale również na zabrudzenia. Gładka powierzchnia gwarantuje wysoką odporność na wodę, dzięki czemu nie pochłania wilgoci oraz stanowi trudne środowisko dla rozwoju mikroorganizmów. Bez względu na wybór musisz jednak pamiętać, że każda roleta łazienkowa będzie wymagała starannego oraz regularnego czyszczenia. Jak to robić przeczytasz w artykule Czyszczenie rolet, czym usunąć pleśń z rolety?

Odradza się montowanie w łazienkach lub innych miejscach o wysokiej wilgotności powietrza rolet wykonanych z naturalnych materiałów. Zrezygnuj więc z osłon drewnianych, bawełnianych lub tekstylnych, ponieważ szybko będziesz musiał rozważyć ich wymianę.

Roleta na okno łazienkowe – w jakim stylu?

Roleta łazienkowa stanowi bardzo często jedyną osłonę okienną, dlatego warto szczególnie zadbać o jej wygląd. Coraz częściej rezygnuje się z tradycyjnych firanek oraz zasłonek na rzecz rolety łazienkowej w solidnej kasecie. Szeroki wybór oraz dostępność materiałów sprawia, że bez problemu znajdziesz dla siebie praktyczną oraz estetyczną roletę łazienkową.

Materiał oraz sposób przepuszczalności promieni słonecznych są bardzo istotnymi parametrami rolet łazienkowych, jednak nie zapominaj również o ich wyglądzie. Przecież oprócz funkcjonalności jest on równie ważnym parametrem. Roleta dzień noc do łazienki nada jej nowoczesnego oraz unikalnego wyglądu. Szeroka paleta dostępnych kolorów sprawia, że bez problemu dopasujesz idealny odcień do płytek i armatury łazienkowej. Pamiętaj jednak, że jak już wspomniano w początkowej części artykułu, rolety dzień noc, które zdecydujesz się wybrać, powinny mieć ciemniejsze odcienie. Będą mniej przepuszczalne, a jednocześnie stworzą element kontrastu i przełamania w łazienkach o bardzo jasnych, klasycznych wnętrzach. Jeśli natomiast jesteś zwolennikiem bardziej tradycyjnych rozwiązań, możesz zdecydować się na plisy, które idealnie wkomponowują się w każdy wystrój łazienki.