Rolety dzień-noc to rozwiązanie cieszące się coraz większym i, trzeba przyznać, zasłużonym zainteresowaniem. Dlaczego? Jest to typ rolet imponująco funkcjonalny, a przy tym prezentujący się wyjątkowo efektownie. Jeśli planujemy zakup rolet, warto zastanowić się nad takim właśnie rozwiązaniem. Rolety dzień-noc mają bowiem wiele zalet. Oto najważniejsze z nich.

Rolety dzień noc – czym się charakteryzuje ten typ rolet?

Zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia, czym rolety dzień noc różnią się od tradycyjnych rolet. Rolety dzień noc to rozwiązanie składające się z tkaniny nawiniętej na wał w dwóch warstwach, równolegle do siebie. Tkanina posiada poziome pasy o różnym stopniu przezroczystości, które to właśnie odpowiadają za sterowanie natężeniem wpadającego do pomieszczenia światła. Regulacja następuje poprzez przesuwanie w zakresie góra i dół materiału (podobnie jak w tradycyjnej rolecie), jednak płynne sterowanie oświetleniem następuje dzięki zachodzeniu lub nie zachodzeniu na siebie pasów. Tradycyjne rolety materiałowe pozwalają z kolei na sterowanie poziomem oświetlenia jedynie poprzez zasłanianie lub odsłanianie fragmentu okna.

Pasy materiału, odpowiednio ułożone względem siebie, zapewniają całkowitą osłonę zarówno przed nadmiarem promieni słonecznych, jak i spojrzeń z zewnątrz, także po zmierzchu. Istotną cechą tego typu rozwiązania jest zatem jego wysoka funkcjonalność i uniwersalność. O jakich zaletach rolet warto wspomnieć?

1. Rolety dzień noc łatwo dopasować do każdego typu okna

Rolety dzień noc występują w kilku wariantach:

  • klasycznym – idealne do większych pomieszczeń z dużymi oknami (rolet zasłania tutaj całą wnękę), 
  • mini – pasują do każdej okiennicy, 
  • w kasecie na ramę okna,  
  • w kasecie montowanej do sufitu lub ściany – podobnie, jak w przypadku kasety montowanej na ramę okna, to tradycyjne rozwiązanie, którego wybór podyktowany będzie indywidualnymi preferencjami oraz istniejącymi warunkami dla montażu. 

Taka różnorodność sprawia, że dobór rolety do konkretnego okna, czy drzwi balkonowych, a także naszych indywidualnych preferencji jest naprawdę łatwy. Co więcej, zamawiając rolety na wymiar, zyskujemy pewność perfekcyjnego dopasowania. Śmiało można stwierdzić, że rolety dzień noc sprawdzą się w każdym wnętrzu i w przypadku różnego typu okien oraz drzwi balkonowych i tarasowych.

2. Efektowny design – rolety dzień noc to oryginalna dekoracja okna

A także całego wnętrza. Rolety prezentują się elegancko, a zarazem nowocześnie. Odpowiednio dobrany kolor rolet pozwoli na ich swobodne wykorzystanie zarówno w aranżacjach klasycznych, jak i zdecydowanie nowoczesnych. Za najbardziej stylowe rozwiązanie uznawane są rolety w kasecie montowanej na ramie okna. To propozycja dla wszystkich poszukujących przede wszystkim wysokiej estetyki i eleganckiego wykończenia. Z kolei rolety montowane do sufitu lub do ściany tuż nad wnęką okienną pozwolą nie tylko osłonić całe okno, ale także będą wyraźnym elementem dekoracyjnym, np. przestronnego salonu.

3. Płynna regulacja natężenia światła i 100% prywatności

Konstrukcja rolet dzień-noc pozwala na wygodne, płynne sterowanie poziomem nasłonecznienia wnętrza (sterowanie jest bardzo proste – wystarczy pociągnąć za łańcuszek). Ponadto, rolety te zapewniają pełną prywatność i ochronę przed spojrzenia osób z zewnątrz. To propozycja, która sprawdzi się w ciągu dnia i w nocy, zarówno w salonie, sypialni, jak i w łazience, dostarczając maksymalnego komfortu użytkowania rolet oraz przebywania w osłoniętym w ten sposób wnętrzu. Wystarczy jeden ruch – zmiana pozycji pasków i uzyskujemy efekt, jakiego w danej chwili potrzebujemy.

4. Rolety dzień noc są łatwe w montażu i wygodne w użytkowaniu

Sterowanie roletą następuje poprzez pociąganie łańcuszka, który odpowiada za przesuwanie rolety w górę lub w dół, dzięki czemu paski przesuwają się, a my możemy kontrolować stopień natężenia światła w pomieszczeniu.

Montaż rolety dzień noc zależeć będzie od wybranego typu rolet. Najwygodniejszy będzie montaż rolety w kasecie, jednak można bez przeszkód zawiesić rolety także bez prowadnic, jako typ swobodnie zwisający. Montażu dokonamy za pomocą uchwytów lub haczyków bądź też przy zastosowaniu dwustronnej taśmy.

5. Atrakcyjna cena rolet dzień-noc

Cena rolet typu dzień-noc jest naprawdę atrakcyjna, a dodatkowo eliminujemy konieczność zakupu firan i zasłon. To dodatkowa oszczędność. Szczególnie korzystne pod względem cenowym prezentują się rolety mini. Pozytywne opinie na temat tego właśnie rozwiązania dotyczą także łatwego i szybkiego montażu oraz możliwości wyboru opcji z prowadzeniem żyłkowym (pozwala utrzymać tkaninę przy samej szybie).