Właściciele czworonogów wiedzą jak ciekawskie i pełne energii potrafią być ich pupile. Kiedy tylko domownicy znikają z zasięgu wzroku, zaczyna interesować ich wszystko to, co nie powinno. Świecące żaluzje czy dyndający sznurek stają się dla nich nie lada atrakcją. Niestety, elementy te, mogą nie tylko zostać zniszczone przez pupila, ale także stać się dla niego groźną pułapką. W niniejszym artykule podpowiemy, jakie rolety wybrać, aby nie stwarzały zagrożenia dla domowego zwierzaka.

Osoby, które biorą pod swój dach czworonoga, często nie zdają sobie sprawy z licznych zagrożeń, jakie czyhają na niego w domu. O ile zabezpieczenie barierek balkonu, szklanych lub delikatnych przedmiotów, zwłaszcza przy szalejącym po półkach kocie, jest oczywiste, tak pewne elementy wyposażenia bywają zapominane. Wśród tych ostatnich są między innymi żaluzje, rolety czy firanki, które stają się idealną zabawką dla czworonoga podczas nieobecności właścicieli. Niestety, mogą stać się one również groźną pułapką dla pupila, który może się w nie zaplątać. Jak dopasować więc roletę tak, aby była bezpieczna dla zwierząt?

Jakie rolety przy kotach?

Koty o wiele częściej niż psy, uwielbiają przesiadywać na parapetach, z których mogą obserwować świat. Rolety nieco utrudniają im to zadanie, dlatego starają się odsłonić je łapkami. Efekty ich pracy najczęściej przybierają postać powyginanych żeberek żaluzji lub podrapanych rolet. O ile w przypadku tych drugich kończy się tylko na rozerwanej tkaninie, tak aluminiowe żeberka mogą pokaleczyć pupila. Dlatego dobrym rozwiązaniem może okazać się montaż rolet zewnętrznych, do których zwierzęta nie mają dostępu. Taki wariant nie każdemu może się jednak podobać, ponieważ wewnętrzne odpowiedniki są bardziej przytulne i stanowią ciekawy element aranżacyjny.

Rozsądnym rozwiązaniem wydaje się podnoszenie żaluzji lub rolet do połowy okna, tak aby zwierzak miał swobodny i niezakłócony widok z okna. Całkiem możliwe, że wówczas nie będą go już interesowały osłony okienne.

Jakie rolety okienne bezpieczne dla zwierząt?

Kolejnym problemem jest zwisający z żaluzji lub rolet sznureczek, który bywa bardzo lubianą przez pupili zabawką. Jeśli kot się w niego zaplącze, może zostać uwięziony lub wyrządzić sobie krzywdę, starając się wydostać z uwięzi. Dobrym, zapewniającym bezpieczeństwo, rozwiązaniem mogą okazać się rolety z automatycznym mechanizmem sprężynowym. Do ich regulacji nie są potrzebne sznureczki czy koraliki, dzięki czemu pupil nie będzie niczym kuszony do zabawy.

Jakie firanki przy kocie?

Nie tylko rolety, ale także zasłony czy firanki stanowią świetną zabawkę dla kotów i psów. Porozrywane, poszarpane, a niekiedy ściągnięte z całym karniszem – tak w wielu domach kończą swój żywot firanki i zasłony. Dlatego posiadając pupila powinniśmy zrezygnować z ich montowania. Firanki są maltretowane najczęściej przez szczeniaki i małe kotki, ale wraz z wiekiem przestają się cieszyć ich zainteresowaniem.

Firanki i zasłony, podobnie jak rolety czy żaluzje, utrudniają pupilom dostęp do okna. Dlatego całkiem możliwe, że jeśli przestaną one stać im na przeszkodzie, jednocześnie przestaną padać ich łupem. Osoby, które chcą mieć jednak pewność, że czworonóg nie będzie nimi zainteresowany, a jednocześnie nie chcą rezygnować z firanek, mogą postawić na ich krótsze wersje. Warto jednak pamiętać, aby zawsze przed wyjściem z domu odsłonić okno, dzięki czemu pupil będzie mógł swobodnie podziwiać świat.