Jak czyścić plisy? Być może producent tych, które używasz, pozostawił niezbędne wytyczne, ale nie zawsze tak jest. Warto się do tego przygotować, ponieważ zaniedbany materiał szybko traci swój pierwotny urok i przestaje prezentować się dostatecznie estetycznie. Zatem, nie przedłużając, przejdźmy do porad, które krok po kroku pokazują, jak zabrać się do czyszczenia plis.

Odpowiednie przygotowanie

Rolety czy żaluzje, plisy, wszelkie formy zaciemnienia pomieszczeń powinny służyć estetyce naszych wnętrz. Dlatego trzeba pamiętać o ich regularnym czyszczeniu. Należy zachować delikatność, ponieważ materiały są zazwyczaj łatwe do zniszczenia. Pamiętaj, że „poważne” czyszczenie należy zarezerwować jedynie dla faktycznych zabrudzeń. Na przykład kurz możesz przetrzeć suchą szmatką i osiągnąć w ten sposób satysfakcjonujący efekt. Alternatywnym, równie skutecznym wyborem są specjalne końcówki do odkurzacza. Dopiero poważniejsze zabrudzenia, jak plamy, wymagają bardziej zdecydowanych kroków. Różne rodzaje zacienienia dobrze czyści się delikatnymi gąbkami, szmatkami, na przykład z bawełny, flaneli lub mikrofibry. Najlepszy efekt uzyskuje się za pomocą płynu do prania, mycia naczyń lub detergentu podobnego rodzaju, na pewno niezbyt silnego, żrącego, gdyż mógłby zniszczyć materiał! Niektórzy do czyszczenia polecają także specjalne szczoteczki, dostępne w sprzedaży internetowej oraz specjalistycznych punktach.

Dokładne mycie plis

Zanim zdecydujesz się na mycie plis, pozbądź się kurzu. Teraz pora na delikatne, ale efektywne mycie, krok po kroku. Najpierw podciągnij tkaninę i ostrożnie wypnij ją z klipsów. Napełnij wannę lub miskę wodą o temperaturze maksymalnie do 30 stopni Celsjusza. Plisę zamocz i delikatnie obracaj. Możesz użyć zwykłego mydła. Nie gnieć, nie wyciskaj, nie zaginaj, aby nie utracić oryginalnego kształtu materiału zaciemnienia. Pozwól materiałowi się namoczyć, ale niech mycie nie trwa zbyt długo. Po wszystkim wyciągnij plisę i pozwól wodzie się odsączyć. Rozwieś ją na kilkanaście godzin, aby dokładnie wyschła. Możesz złożyć ją i w regularnych odstępach czasu rozciągać, aby upewnić się, że cała woda wysycha, a materiał się nie skleja. Wypraną i czystą tkaninę plisy rozwieś z powrotem i używaj dalej, ciesząc się świeżym efektem, korzystnie wpływającym na odbiór całego pomieszczenia. Pamiętaj, że najpoważniejsze zabrudzenia można usunąć za pomocą ultradźwięków, ale to zadanie dla firmy zewnętrznej, której usługi być może możesz zamówić w swojej okolicy. Plis się nie prasuje i myje się w sposób odmienny od np. standardowych rolet. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie wytycznych producenta właśnie w tym zakresie. Dużym błędem wydaje się całkowite rezygnowanie z czyszczenia zaciemnienia pokoju, ale z drugiej strony należy być bardzo ostrożnym i delikatnym. Podczas wiosennych porządków nie warto stawiać na zbędny pośpiech. Lepiej robić wszystko dokładnie i poprawnie. A, i jeszcze jedno – wyczyszczone plisy wyglądają dobrze jedynie na tle umytych okien! Tą sugestią zostawiamy Cię z kilkoma zadaniami związanymi z plisami, zaciemnieniem i wszystkim tym, o czym czytasz na naszym blogu.