Remont domu albo mieszkania to zawsze wielkie, angażujące wyzwanie, które wymaga podejmowania poważnych decyzji, zarówno jeśli chodzi o podstawowe elementy, jak i nierzucające się w oczy detale. Jak w tym porównaniu sytuuje się kwestia rolet? Pewnie pośrodku. Ważniejszy jest wybór okien, ale rolety są istotniejsze od postawionych na parapecie doniczek. Gdy ktoś pyta, jaki kolor rolet wybrać w odniesieniu do wnętrz, warto zadać sobie kilka pytań. Wymieniamy je wraz z odpowiedziami.

Czy to w ogóle istotne?

Oczywiście! Domownicy muszą czuć się w swoich czterech ścianach komfortowo, a im lepsza estetyka, tym przyjemniejszy odbiór codziennych zdarzeń w obrębie murów budynku. Z kolei gościom rzucają się w oczy wszystkie detale. Żyjemy w czasach, gdzie każdy operuje konkretnymi wyobrażeniami, nawet bezwiednie porównuje się do innych, również jeśli chodzi o wystrój wnętrz. Dlatego tak jak warto zastanowić się nad rodzajem rolet, tak należy również wziąć pod uwagę ich kolor. Nie może być przypadkowy...

Czy ma to praktyczne znaczenie?

Tak! Kolor rolet w znaczący sposób przekłada się na życie w każdym domu. Na jasnych kolorach rolet łatwiej widać zabrudzenia, dlatego nie zawsze są one trafnym wyborem np. do kuchni, gdzie mogą w szczególny sposób gromadzić plamy czy ślady tłuszczu. To także kwestia wybranego materiału – na przykład rolety podgumowane są odporniejsze na zanieczyszczenia niż modele innego rodzaju.

Czy wybrane kolory przyciągają słońce?

Wybór koloru rolet ma wielkie znaczenie, jeśli chodzi o położenie okna względem słońca. Jak wiadomo, wiele barw przyciąga słońce, a energia gromadzi się w pomieszczeniu, dodatkowo nagrzewając je, co może być strasznie uciążliwe w upalne dni. Poza tym, jeśli przeszklenie pomieszczenia wychodzi na południe albo generalnie na kierunek, z którego pada światło, przez rolety mogą przebijać się ostre promienie, przeszkadzające we śnie czy oglądaniu telewizji, słowem – codziennym funkcjonowaniu. Dlatego trzeba sięgnąć po rozwiązania, które po prostu zaciemnią pomieszczenie, nie dopuszczając do niekomfortowych sytuacji. Idealnym wyborem wydaje się w tym kontekście specjalna roleta odbijająca promienie słoneczne wyposażona w posrebrzaną, cienką warstwę ochronnego materiału.

Które kolory będą najlepsze do wnętrza?

Wiele zależy od preferowanego stylu. Zacznij od ogólnej koncepcji – jedni wciąż wolą klasyczne, tradycyjne, eleganckie pomieszczenia, inni utrzymane w minimalistycznym tonie. Podstawowe wrażenie zależy od takich elementów jak podłoga, meble, kolory ścian. Dopiero do nich dobieraj rolety lub inną formę zaciemnienia, która będzie spójna, podkreśli nastrój i a nie wzbudzi niepotrzebnych skojarzeń. Do wnętrz minimalistycznych, a więc takich, w których ściany są jasne, najlepiej pasują rolety w podobnych barwach – szarej, białej, a także warianty pastelowe, jak błękitny, miętowy, miodowy itp. Z kolei do bardziej klasycznych pomieszczeń, w których liczy się większa intymność, ciekawe wrażenie zrobią ciemniejsze rolety – na przykład bordowe, brązowe czy granatowe. Wybór należy do Ciebie. Liczba dostępnych ofert powoduje istny ból głowy. Każdemu zależy na jak najpiękniejszym wnętrzu mieszkania lub domu – Tobie również. Dlatego wybierz odpowiednie rolety. Ich kolor jest ważny, ale jeszcze większą wagę przyłóż do materiału, rodzaju technologii, sposobu montażu, ceny i rozmiaru! Zasługujesz na to, co idealnie dobrane.