Dobór właściwej rolety do pokoju młodzieżowego to duże wyzwanie. Oczekiwania nastolatka szybko się zmieniają, podobnie jak jego gust i zainteresowania, co stanowi duże utrudnienie. Rolety, które świetnie sprawdzają się dziś, niekoniecznie będą odpowiadały przyszłym potrzebom dorastającego dziecka. Warto więc poszukać na rynku kompromisu, który będzie zadowalający zarówno dla dojrzewającej pociechy, jak i rodziców. Jakie rolety sprawdzą się więc najlepiej w pokoju nastolatka? Odpowiadamy.

Rolety w pokoju nastolatka – dlaczego warto je wybrać?

Rolety do pokoju nastolatka to jeden z najlepszych sposobów na osłonięcie okien. W przeciwieństwie do tradycyjnych zasłon prezentują się znacznie nowocześniej, a także są dużo bardziej funkcjonalne. Decydując się przykładowo na zakup rolety dzień i noc, nastolatek sam wybiera ilość światła, jakie będzie wpadało do jego pokoju. Ich konstrukcja składa się z pasów dwóch rodzajów tkanin – zaciemniających oraz przepuszczających promienie słoneczne. Rolety te oferują aż 3-stopniową regulację – od całkowitego zasłonięcia przez częściową przepuszczalność, aż do całkowitego zwinięcia rolety w kasecie. Umożliwiają więc uzyskanie półmroku, który często jest bardzo lubiany przez młodzież.

Niemalże każdy nastolatek nie lubi sprzątać, dlatego rolety powinny być łatwe w utrzymaniu czystości. Wszelkie plamy, kurz i zabrudzenia można z łatwością usunąć wilgotną szmatką z rolet, wykonanych z materiałów syntetycznych. W porównaniu z tradycyjnymi firankami i zasłonkami jest to więc duża oszczędność czasu, którą z pewnością doceni każde dorastające dziecko. Więcej o dostępnych materiałach na osłony okienne przeczytasz w naszym artykule: Rolety – na jaki materiał się zdecydować?

Co więcej, montaż rolet jest rozwiązaniem stosunkowo tanim, dzięki czemu w razie awarii lub zmiany upodobań, można je łatwo i szybko wymienić na nowe. Aby jednak było to możliwe, należy zdecydować się na osłony o nieinwazyjnym sposobie montażu do okien. W przeciwnym razie otwory wywiercone w ramie okna nie zawsze mogą pasować, do nowo zakupionych rolet.

Wybierz odpowiedni typ rolet do pokoju nastolatka

Na rynku dostępnych jest szereg różnorodnych rolet o przydatnych właściwościach. Biorąc pod uwagę wszystkie potrzeby nastolatków, idealnym wyborem często okazują się rolety podgumowane, zwane również termicznymi, które w pełni odcinają dostęp promieni słonecznych do pokoju. Rozwiązanie takie ma oczywiście wiele zalet.

Pomieszczenia mniej się nagrzewają oraz ułatwiają komfortowy odpoczynek i efektywny sen.

Część nastolatków doceni je jednak z zupełnie innego powodu – rolety podgumowane zapobiegają odbijaniu się światła od monitorów telewizorów i komputerów. Ułatwia to nie tylko naukę, ale również oddawanie się takim przyjemnościom, jak granie na komputerze lub oglądanie ulubionego serialu.

Rolety termiczne mają jednak również jeden istotny minus. Ich zasłonięcie wiąże się z całkowitym odcięciem dostępu promieni słonecznych, przez co wielu nastolatków spędza zbyt wiele czasu w ciemności. Lepszym rozwiązaniem dla większości osób jest więc instalacja wspomnianej już rolety dzień i noc lub osłony posiadające materiał przepuszczający około 40-50% promieni słonecznych do środka pokoju.

Postaw na odpowiedni kolor rolet

Podczas wyboru rolety do pokoju nastolatka, nie bez znaczenia pozostaje również jej kolorystyka. Pod uwagę należy wziąć tu przede wszystkim indywidualne preferencje dziecka. Jedno ceni sobie jasne i przytulne wnętrza, podczas gdy inne dobrze odnajduje się w nieco ciemniejszej kolorystyce. Ta ostatnia ma dodatkowo sporo zalet. Ciemne rolety mniej się brudzą, a plamy są mniej widoczne, co pozwala uniknąć zbyt częstego czyszczenia materiału.

Ciekawą propozycją są również rolety we wzory. Można tutaj spotkać nie tylko uniwersalne zdobienia, ale również osłony z motywem galaktyki, graffiti lub komiksu. Wybór taki powinien być jednak zgodny z zainteresowaniami nastolatka. Ponadto, warto pamiętać, że rolety we wzory nie są zbyt uniwersalne i po kilku latach będą wymagały wymiany na bardziej tradycyjne.

Z punktu widzenia rodzica, dla którego zakup rolet stanowi pewien wydatek, najlepszym wyborem będą więc rolety w klasycznych odcieniach. Sprawdzi się tutaj nie tylko kolor biały i beżowy, ale również uniwersalna szarość i brązy, a także granaty. Warto pamiętać, że im tkanina będzie ciemniejsza, tym mniej światła będzie się przedostawało do pokoju nastolatka. Więcej na temat doboru właściwej kolorystyki rolet można również przeczytać w artykule: Jaki kolor rolet dobrać do wnętrza naszego domu?