Rolety zaliczają się do funkcjonalnych osłon okiennych, które z powodzeniem wpisują się w potrzeby i oczekiwania wielu konsumentów. Te minimalistyczne osłony doskonale chronią przed napływem światła z zewnątrz, pozwalają na regulację zaciemnienia zgodnie z indywidualnymi potrzebami, a jednocześnie zapewniają nam prywatność, co staje się bardzo istotne, jeśli okna wychodzą na chodnik, którym zarówno w ciągu dnia, jak i nocą przechodzi mnóstwo osób, oraz wówczas, gdy naprzeciwko znajdują się inne mieszkania lub bloki. Ponadto rolety materiałowe stanowią również element dekoracyjny pomieszczenia, które dzięki nim staje się bardziej przytulne i eleganckie.

Rolety mini czy rolety w kasecie? Porównanie obydwu modeli

Do wyboru mamy wiele rolet materiałowych w kasecie oraz modele wolnowiszące, ale dokonanie ostatecznego wyboru może okazać się nie lada dylematem, zwłaszcza jeśli nigdy przedtem nie miało się do czynienia z koniecznością podejmowania takiej decyzji lub jeśli nigdy nie zaprzątaliśmy sobie głowy tego typu sprawami. Dlatego przed zakupem warto rozważyć wszystkie za i przeciw, aby dokonać słusznego wyboru i aby nabyte osłony w pełni spełniały wszystkie nasze oczekiwania i potrzeby. Złe rozwiązanie wiąże się z ewentualnymi niedogodnościami, a niekiedy nawet z koniecznością ponownego wydatku. Dlatego poważna analiza i poznanie wad oraz zalet obydwu rodzajów rolet to najlepszy sposób na podjęcie odpowiedniej decyzji.

Montaż - nie tak skomplikowany, jak może się wydawać

Obydwa rodzaje osłon są bardzo proste w montażu, dlatego z pewnością nie będziemy mieli problemów w ich założeniem, zwłaszcza jeśli będziemy postępować zgodnie z poszczególnymi krokami zawartymi w instrukcji. Co prawda rolety materiałowe w kasecie są nieco trudniejsze do zamontowania, niż osłony wolnowiszące, dlatego niezwykle istotne jest jego prawidłowe wykonanie, bo w przeciwnym razie osłona może zawisnąć nie tak prosto, jak tego oczekujemy. Jeśli nie jesteśmy pewni własnych umiejętności, warto poprosić o pomoc osobę, która się na tym zna, lub zdecydować się na wynajęcie fachowca. Ponadto modele w kasecie mają to do siebie, że kupuje się je na wymiar, ponieważ tylko tym sposobem zagwarantujemy sobie, że będą idealnie przylegać do okna i równo zasłaniać szybę. Modele bez kasety w wielu wypadkach można nabyć gotowe, dlatego nie zawsze trzeba zamawiać je na wymiar.

Utrzymanie rolet w czystości

Na korzyść rolet materiałowych w kasecie przemawia jednak fakt, że zabezpieczająca je kaseta stanowi dodatkową ochronę przed zabrudzeniem, dlatego osadza się na nich mniej zanieczyszczeń - ale tylko wówczas, jeśli osłony nie pozostają przez cały czas rozwinięte, lecz jeśli w ciągu dnia są schowane. Kolejny ważny punkty dotyczy czyszczenia. Pod tym względem nieco lepiej wypadają mini rolety materiałowe, ponieważ podczas czyszczenia nie wymagają zdejmowania, w przeciwieństwie do tych drugich, których nie da się idealnie oczyścić bez demontażu. Właśnie po dokonaniu tej czynności bez problemu dotrzemy do tych fragmentów materiału, który przylega do szyby. Wersja z kasetą może nie sprawdzić się także, jeśli chcemy zasłonić nią większe okno - zwłaszcza podzielone poprzeczką okno balkonowe. Wówczas jedna sztuka może okazać się niewystarczająca. W takim wypadku warto postawić na dwie rolety w kasecie płaskiej. Przy większych oknach doskonałym rozwiązaniem może okazać się również jedna roleta w kasecie przestrzennej.

Niezrównane możliwości aranżacyjne - największa z zalet rolet

Zalet mini rolet materiałowych jest wiele - są one lepsze także z tego względu, że znajdują się tuż przy ramie okiennej, dzięki czemu rozwijają się odpowiednio równo, a tym samym nie są narażone na to, że ich materiał ulegnie uszkodzeniu na którymś z boków. Ponadto materiał jest zawsze równo i prosto ułożony, dlatego ładnie się prezentuje. Jak widać, obydwie opcje mają swoje wady i zalety. Łączy je to, że występują w bardzo bogatej palecie kolorystycznej, dzięki czemu można idealnie dopasować je do wystroju wnętrza, kolorów ścian, ram okiennych czy mebli. Dzięki nim styl pomieszczenia zostanie znacząco zaakcentowany, a ono samo zyska na przytulności i funkcjonalności.