Podczas wybierania rolet do domu lub mieszkania wahasz się z uwagi na rozliczne czynniki. Myślisz o kolorze, rozmiarze, przeznaczeniu, materiale – ale nie zapominaj o jeszcze jednej, niezwykle istotnej i praktycznej kwestii. Czy roleta ma być zamontowana z prowadnicami, czy bez? Podejmij decyzję najlepszą z Twojej perspektywy. W tym wpisie podpowiadamy korzyści płynące z obu rozwiązań.

Rolety z prowadnicami

Rolety z prowadnicami mają wiele zalet. Przede wszystkim zyskujesz pewność, że ściśle przylegają do szyby i zakrywają całą pożądaną przestrzeń. Między szybą a pomieszczeniem nie pozostają żadne niepożądane szpary, przez które może się przedostać światło lub... zbyt ciekawy wzrok przechodniów lub podglądaczy. Masz ogromny komfort wynikający z zachowania prywatności. Prowadnice nie pozwalają rolecie „odlatywać” z powodu wiatru przedostającego się przez uchylone lub otwarte okno. Odpada problem notorycznego zahaczania o parapet i wszystko, co na nim stoi, a mogą to być na przykład: lusterka, ramki z fotografiami, rośliny doniczkowe, naczynia czy świeczniki. Przecież nie szukasz wypadków we własnym domu! Dlatego prowadnice zapewniają wysokie poczucie bezpieczeństwa. Idźmy dalej. Jeżeli decydujesz się na roletę okienną w prowadnicach, odchodzi konieczność wiercenia w ścianie i suficie. Montaż jest o wiele łatwiejszy. Zaokrąglone listwy? Wywietrzniki? W jednym i drugim przypadku nie ma powodu do obaw. Pamiętaj też o możliwości zwijania rolety do górnego profilu. Jeżeli będziesz to robić w miarę regularnie, na dłużej zachowasz właściwości materiału, jego kolor. Podobnie jak zmniejsza się ryzyko postrzępienia i odkształcenia boków rolety. Prowadnice oszczędzają miejsce i pozwalają skupić więcej uwagi na wyglądzie okien. Dostęp do klamki jest nieutrudniony, co pod każdym względem jest wygodnym rozwiązaniem. A jednak na rynku popularnością cieszy się także inny wariant – bez prowadnic. Pora więc oddać głos entuzjastom bardziej konwencjonalnych rolet, które zwisają bez przymocowania do skrzydła okiennego.

Rolety bez prowadnic

Rolety okienne bez prowadnic wciąż znajdują swoich amatorów. Zapewne jedynym argumentem nie jest cena, chociaż często odgrywa ona niebagatelną rolę, szczególnie gdy wykańcza się cały dom lub mieszkanie, inwestując w zacienienie niemałe pieniądze. Jeżeli zamierzasz kupić naprawdę eleganckie i bardzo wyraziste rolety, prowadnice mogą przyćmić zamierzony efekt. Wtedy warto pomyśleć nad standardowym zamontowaniem bez prowadnic, przez co roleta bardziej przypomina klasyczną zasłonę. Brak prowadnic nie wyklucza zwijania rolety, a w niektórych pomieszczeniach okna nie otwiera się na tyle często, żeby narzekać z powodu utrudnionego dostępu do klamki. A poza wszystkim... w końcu to Ty wiesz, jak ma wyglądać Twój pokój marzeń. W zależności od preferencji estetycznych zdecydujesz się na wybór prowadnic lub klasyczną roletę bez nich. Najważniejsza jest Twoja opinia. Praktyczne cechy przemawiają na korzyść prowadnic, ale nie jest to żaden wymóg. Wręcz przeciwnie! Ty decydujesz o dodatkach, które nadają Twojemu wnętrzu charakter... a w tym przypadku, dodatkowo chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem!