Osłona okienna jest niezastąpionym elementem, ponieważ chroni naszą prywatność i pozwala nam czuć się komfortowo we własnym domu. Z tego zadania perfekcyjnie wywiązują się rolety, które pełnią funkcję praktyczną i ozdobną. Idealnie osłaniają szyby, dzięki czemu zapewniają cień, a jednocześnie chronią wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem. Jednak nawet ta przesłona nie zawsze jest w stanie ochronić naszą prywatności, ponieważ jeśli chcemy rozjaśnić pomieszczenie, szyba pozostaje nieosłonięta, co wiąże się z tym, że do wnętrza mogą zaglądać osoby niepowołane. W takim wypadku, jeśli zależy nam na ochronie własnej prywatności, warto postawić także na firany.

Firana w połączeniu z roletą - sposób na zachowanie pełnej prywatności

Nie wszyscy są tak bardzo przewrażliwieni na punkcie ochrony własnej prywatności, że uciekają się do przesłonięcia okien za pomocą firanek. Jednak to rozwiązanie ma też swoją drugą stronę, mianowicie sprawia, że w kuchni, pokoju czy w salonie diametralnie zmienia się klimat. Ponieważ dzięki tym pięknym, delikatnym osłonom pomieszczenie może zyskać na przytulności lub elegancji. Dlatego niekiedy warto zdecydować się nie tylko na rolety plisowane materiałowe czy inne, ale także na firany, tym bardziej że użycie jednego nie wyklucza użycia drugiego. Takie rozwiązanie jest cenione przez wiele pań domu czy domowników, gdyż tego typu aranżacja sprawia, że wnętrze staje się też o wiele bardziej funkcjonalne. Tym sposobem możemy osłonić okna, kiedy tylko chcemy i tak, jak chcemy.

Aż trudno zdecydować się na jeden model!

Wybór osłon nie stanowi łatwego zadania, dlatego przed podjęciem decyzji warto ustalić, jaki powinien być kolor osłony okiennej, a jaki wzór firanki. Warto pamiętać, że nadmiar ozdób na firance i na rolecie dzień i noc w kasecie płaskiej lub innej może sprawić, że efekt okaże się przeciwny do zamierzonego, ponieważ taka aranżacja, zamiast dodać pomieszczeniu nieco romantyzmu czy przytulności, może przytłaczać. Rolety dzień i noc w kasecie płaskiej najlepiej będą pasować do delikatnej firanki, pozbawionej wzorów. Ponieważ jeśli do naprzemiennych pasów dodamy firanę w mocne wzory, uzyskamy duet, który może sprawiać niemiłe wrażenie. O wiele lepszym wyjściem będzie więc delikatna firana z subtelnymi wzorami lub też zupełnie ich pozbawiona.

Rolety dzień noc najlepiej sprawdzą się w połączeniu z subtelną, gładką firaną

Decydując się na rolety dzień noc w połączeniu z firanką, najlepiej postawić na kolorową osłonę okienną i pozbawioną kolorów firankę. W przeciwnym wypadku osłony mogą zdecydowanie do siebie nie pasować. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się na przykład beżowa, kremowa czy delikatnie szara osłona w połączeniu z prostą, skromną firanką bez wzorów. Przede wszystkim więc należy kierować się umiarem, co można uzyskać też na przykład poprzez połączenie jasnej osłony z firanką pudrową czy kremową, wykonaną z jednolitego materiału. Taki minimalizm będzie jak najbardziej mile widziany, jednak nie będzie nadmiernie rzucał się w oczy i idealnie wpisze się w wystrój sypialni, kuchni czy pokoju dziennego.

Połączenie osłon o podobnym kolorze - aranżacja, która może okazać się strzałem w dziesiątkę!

Ciekawym pomysłem mogą okazać się również rolety plisowane umieszczane w towarzystwie firan. Przy tej opcji także doradzamy umiar, a więc zdecydowanie się na subtelne firanki, pozbawione zdobień. Interesujące rozwiązanie mogą stanowić rolety plisowane na wymiar utrzymane w barwie podobnej do barwy firan. Jeśli na przykład zamontujemy osłony w kolorze beżowym, także firanka powinna mieć odcień beżowy. Jeśli jedna część aranżacji będzie utrzymana w szarości, druga także powinna mieć taki właśnie odcień. Tego rodzaju połączenia szczególnie dobrze sprawdzają się w mniejszych wnętrzach - na przykład w kuchni czy łazience. To sprawdzony sposób, aby mieszkanie nabrało zupełnie nowego, niecodziennego charakteru.