Nawet rolety najwyższej jakości ulegają od czasu do czasu drobnym usterkom. Po latach użytkowania zdarza się, że mechanizmy zaczynają delikatnie szwankować. Najczęstszymi przypadłościami jest samoistne opadanie materiału lub zerwany sznurek, który wydaje jednym z najczęstszych problemów, jakie miewają rolety niezależnie od wieku i kondycji. Jak sobie z nim poradzić?

Mały problem ze sznurkiem

Sznurek można zawsze przypadkowo zerwać. Nie ma reguły ani materiału, które by przed tym uchroniły. Czasem jest to sprawka dzieci, innym razem na niekorzyść działa czas, nadgryzając swoim zębem wszystkie przedmioty codziennego użytku. Na szczęście wymiana linki należy do łatwiejszych czynności związanych z konserwacją rolety. Do wykonania takiej naprawy często nie potrzeba fachowca, z czego na pewno ucieszy się nasz portfel. Całą procedurę możemy przeprowadzić sami, uzbrajając się w kilka prostych sprzętów, które prawdopodobnie znajdują się w domowej skrzynce na narzędzia. Niezbędna jest też cierpliwość i spora doza precyzji.

Naprawa zerwanego sznurka

To jedna napraw, w przypadku których nie trzeba zdejmować mechanizmu z okna, na przykład jeśli posiada się roletę w systemie mini. Warto jednak rozważyć demontaż, w szczególności gdy jest to nasza pierwsza naprawa. Demontaż daje większą kontrolę nad sytuacją i jest sporym ułatwieniem nie tylko dla początkujących. Wyjęcie zniszczonej linki polega na wypięciu złączki mocującej, a następnie usunięciu starego sznurka. W kolejnym kroku nakładamy nową taśmę na zębatkę mechanizmu i za pomocą śrubokręta powoli i precyzyjnie kręcimy, tak aby ułożyła się we właściwy sposób. To właściwie wszystko, pozostaje jeszcze tylko założyć z powrotem złączkę i możemy cieszyć się działającą roletą.

Roleta w kasecie

W przypadku rolety w kasecie wymiana linki wymaga odkręcenia całości od okna. Niektóre konstrukcje są klejone na stałe i nie mają tak zwanej listwy nośnej, którą można wypiąć. W takim wypadku należy wyjąć na zewnątrz rurę razem z tkaniną. Sam sznurek wymienimy poprzez odkręcenie jednego z boczków rolety. Następnie wyciągamy z kasety mechanizm, a gdy już się to uda, procedura wygląda tak samo jak w przypadku prostszych konstrukcji – zdejmujemy starą linkę z zębatki i zakładamy nową, nawijając sznurek za pomocą odpowiedniego narzędzia. Wyciąganie mechanizmu może napsuć nerwów mniej cierpliwym osobom. Delikatność i powściągliwość pomoże uchronić roletę przed zniszczeniem. Jednak gdy zrobimy to już ten pierwszy raz, każdy kolejny nie będzie wyzwaniem.

Postaw na jakość

Najlepiej wybierać rolety najwyższej jakości, które będą dobrze dopasowane do okna i naszych potrzeb. Jeśli kupimy wysokojakościowy produkt, to w przypadku wykonywanych samodzielnie napraw będziemy mieć pewność, że po demontażu rolety problemy nie zaczną się mnożyć. Niska jakość wykonania może sprawić, że nie złożymy mechanizmu z powrotem w całość – wiele tanich elementów może nie nadawać się do ponownego użycia.

Warto pytać

Przed przystąpieniem do samodzielnej naprawy warto poszukać na forach internetowych tematów związanych z konkretnym modelem rolety – skorzystanie z doświadczeń innych oszczędzi nam wielu nerwów. Warto też skonsultować się z producentem lub dystrybutorem, którzy zazwyczaj chętnie udzielają porad związanych z drobnymi naprawami oferowanych przez nich produktów. Zastanawiasz się także co zrobić jak roleta się krzywo zwija?